Výbuch sopky na Tonge bol 100-násobne silnejší ako výbuch atómovej bomby v Hirošime

25.01.2022 o 18:30 - Veronika Salayová

Sopečná erupcia na Tonge v Tichom oceáne, ktorá vyvolala vlnu tsunami, bola stokrát silnejšia ako atómová bomba, ktorú USA zhodili na Hirošimu počas 2. svetovej vojny, hovorí NASA.

Výbuch sopky na Tonge bol 100-násobne silnejší ako výbuch atómovej bomby v Hirošime
Foto: Wetteronline

Podľa NASA sa množstvo energie uvoľnenej erupciou rovnalo asi 4 až 18 megatonám TNT. Výbuch uvoľnil viac energie ako jadrový výbuch, ktorý z veľkej časti zničil japonské mesto Hirošima v roku 1945.

NASA hovorí, že erupcia bola taká silná, že celá nová zem je preč, spolu s veľkými kusmi dvoch starších ostrovov.

Stelitné snímky z NASA ukazujú, že ostrov, ktorý vznikol len v roku 2015 počas niekoľkomesačnej erupcie sopky, úplne zmizol. Ostrov erupcia „vyhladila“ a na mieste zostali len dve malé samostatné pevniny.

Odhaduje sa, že 84 % z približne 105 000 obyvateľov na všetkých ostrovoch Tonga bolo zasiahnutých popolom a vlnou tsunami.

Škody sú po erupcii obrovské

Takmer 10 dní po mohutnej erupcii pokračujú čistiace práce v ostrovnom štáte Tonga, ktorý bol v niektorých prípadoch značne zdevastovaný.

Foto: Wetteronline
Foto: Wetteronline

Časti súostrovia vrátane hlavného ostrova Tongatapu stále čiastočne pokrýva hrubá vrstva popola. Veľké škody sú na poliach, lúkach a budovách. 

Podľa odborníkov išlo o jednu z najsilnejších svetových erupcií za posledných minimálne 30 rokov. Najmenej traja ľudia zomreli a niekoľko bolo zranených.

Dvaja ľudia sa utopili v Peru a z dôvodu vysokých vĺn zomrela aj jedna Britka.