Výbuch sopky Taal zmenil ostrov na nepoznanie

18.03.2020 o 16:34 - Veronika Andrejková
  • Článok

V januári tohto roku vybuchla sopka Taal na Filipínach. Výbuch spôsobil obrovské škody a zmenil ostrov na nepoznanie. NASA priniesla porovnanie, ako vyzeral ostrov pred a po výbuchu. 

Výbuch sopky Taal zmenil ostrov na nepoznanie
foto: Philipine Army

Sopka Taal vybuchla 12. januára 2020 po vyše 43 rokoch pokoja. Počas nasledujúcich dní a týždňov postupne chrlila oblaky prachu, dymu, lávy a popola. Okolie sopky sa zmenilo na nepoznanie.

Tam, kde bývali lesy a ľudské obydlia je teraz len šedá vrstva popola, sopečných kameňov, skla a usadenín. Vegetačne hojný les sa zmenil na púšť. Ostalo len zopár zelených oblastí na severe ostrova.

Tak ako stromy, ľahli popolom aj polia kukurice, ryže, kakaa či banánov. Výbuch spôsobil škody v poľnohospodárstve asi 11 miliónov dolárov. Zahynulo aj množstvo zvierat, ktoré evakuovaní obyvatelia museli na ostrove zanechať. Erupcia si však vyžiadala aj desiatky ľudských životov a zničené obydlia. 

Rovnako sa výbuch dotkol aj morského života v okolí sopky. Premnožili sa niektoré nežiaduce druhy rýb a naopak desiatky tisíc chovaných špeciálne pre rybolov zahynuli.

Síce celá situácia vyzerá nešťastne, sopečný popol a spálená vegetácia nakoniec budú slúžiť ako dobré hnojivo pre vegetáciu, ktorá sa o pár mesiacov začne na mieste obnovovať. Avšak na zelené lesy si ešte bude treba počkať.

Najnovšie správy