Vybuchla Etna. Sopečný popol pokryl mestá. Kamene ničili majetok

07.03.2021 o 19:12 - Peter Minárik
  • Článok

Jedna z najaktívnejších sopiek v Európe opäť vybuchla. Udalosť zachytili aj družice. Sopečné kamene rozbíjali autá a popol pokryl niekoľko miest a obcí v oblasti sopky.

Vybuchla Etna. Sopečný popol pokryl mestá. Kamene ničili majetok

Najaktívnejšia sopka v Európe sa dnes zobudila desiatykrát v priebehu uplynulého mesiaca. Na východnom pobreží Sicílie spôsobili kamenné dažde škody a sopečný popol pokryl mestá a obce.

Jedna z najväčších explózii

Od polovice februára vybuchuje sopka Etna v priemere každých 50 až 60 hodín, no dnešná udalosť patrí k najväčším explóziam.

Dnešná udalosť trvala len niečo okolo 30 minút, no stihla napáchať škody. Ako vidieť aj na priloženej družicovej snímke, tak výbuch sopky a následný dym sa následne presúval smerom na východ ku Grécku.

Výbuch sopky vychrlil tony popola

Po explózii začala z krátera sopky opäť stekať aj láva, no tá sa našťastie nedostala do obývaných oblastí.

Sopka Etna do atmosféry vychrlila množstvo sopečných kameňov, ktoré následne dopadali do oblastí, ležiacich v blízkosti sopky. 

Kamene dosahovali veľkosť 5 až 8 cm a rozbíjali autá a ďalšie veci, nachádzajúce sa v exteriéri.

Okrem kameňov výbuch sopky vychrlil aj sopečný popol, ktorý sa dostal až do výšky 10 km. Odhaduje sa, že sopka vychrlila až okolo 5 ton sopečného materiálu.

Sopečný popol následne spadol do vzdialených oblastí od sopky a vytvoril čiernu vrstvu. Fotografie zo zasiahnutých oblastí nájdete v galérii pod článkom.

Najnovšie správy