Východ USA o pár hodín zasiahne husté sneženie. V New Yorku už platí stav núdze

01.02.2021 o 21:35 - Dominik Cenkner
  • Článok

Spojené štáty americké, zvlášť ich východná časť, sa opäť raz pripravuje na vyčíňanie počasia. To príde len pár dní po tom, čo počasie skomplikovalo situáciu na západe krajiny.

Východ USA o pár hodín zasiahne husté sneženie. V New Yorku už platí stav núdze
Ilustračné foto, zdroj: cnbc.com

O tom, že minulý týždeň sa v inak slnečnej Kalifornii vyskytla tzv. zimná búrka, teda výrazná frontálna vlna spojená s tlakovou nížou nad Tichým oceánom, sme vás už informovali.

Vietor vtedy dosahoval v nárazoch aj 200 km/h, čo predstavuje silu hurikánu 3. kategórie. Viaceré oblasti zasypal aj sneh. V polohách od 2000 m n. m. celkovo spadlo medzi 100 až 250 cm snehu. Ojedinele dokonca 250 až 350 cm snehu.

Ďalší frontálny systém zasiahol dnes oblasť severovýchodu USA. Kompetentné úrady sa na vyčíňanie počasia už pripravujú.

Starosta New Yorku už vyhlásil stav núdze. Meteorológovia očakávajú, že v najbližších hodinách tam môže spadnúť aj 60 cm čerstvého snehu.

Pred nebezpečnou víchricou spojenou s hustým snežením varuje aj Národná meteorologická služba (NWS). Tá dokonca vydala varovania platné pre viacero štátov.

Na nepriazeň počasia sa pripravujú aj v susednom štáte New Jersey. Aj tam platí stav núdze čo pre kompetentné úrady znamená možnosť uzatvorenia ciest, či využívať majetky v súkromnom vlastníctve na zaistenie verejnej bezpečnosti.

Situáciu na východe USA budeme sledovať a počas zajtrajšieho dňa vám prinesieme aj konkrétnejšie informácie.

Najnovšie správy