Východ USA očakáva extrémny hurikán Florence

10.09.2018 o 10:30 - Ľ.F.
Článok

Florence počas dnešnej noci zintenzívnel z tropickej búrky na hurikán 1. kategórie. V najbližších dňoch naberie výrazne na intenzite a ako hurikán 4. kategórie zasiahne pobrežie USA. Prinesie extrémne zrážky, silný vietor a vysoké vlny. 

Východ USA očakáva extrémny hurikán Florence

Tropická búrka Florence počas včerajšieho večera a noci na dnes nášho času zintenzívnela na hurikán 1. kategórie. Momentálne sa nachádza približne 1000 kilometrov juhovýchodne od Bermúd a postupovať začne do teplejších vôd, smerom na severozápad.

Florence sa už v týchto chvíľach nachádza v oceáne s povrchovou teplotou vody až viac ako +28,5 °C. Postupne sa presunie ešte do teplejších vôd a energia, ktorú dokáže oceán dodať sa viac ako zdvojnásobí. Florence tak bude extrémne rýchlo naberať na sile a už v utorok večer môže dosiahnuť úroveň 4. či 5. kategórie.

Modely sa momentálne zhodujú, že hurikán by mal zasiahnuť východné pobrežie USA vo štvrtok večer nášho času. Jeho stred by sa mal presunúť niekde medzi Južnou a Severnou Karolínou. Hurikán Florence by mal vtedy dosahovať 4. alebo 5. kategóriu na Saffir-Simpsonovej stupnici.

Priniesť môže silný nárazový vietor s rýchlosťou až do 200 km/h. Najväčšie nebezpečenstvo však predstavujú intenzívne zrážky. Florence prinesie na východné pobrežie 500 až 800 milimetrov zrážok, čo by s určitosťou vyvolalo v oblasti povodne. Východné pobrežie totiž zažívalo veľmi vlhké leto a pôda je tam už teraz premočená s prebytkom až 100 milimetrov zrážok. 

Najnovšie správy