Východ zasiahli silné búrky. Prešov zaplavila voda, mesto je bez prúdu

13.06.2020 o 01:21 - Ľubomír Franko
  • Článok

Výrazný búrkový konvektívny systém zasiahol po polnoci viaceré oblasti východného Slovenska. Do Prešova priniesol prívalové zrážky, ktoré zaplavili viaceré časti mesta.

Východ zasiahli silné búrky. Prešov zaplavila voda, mesto je bez prúdu

Mimoriadne silné búrky sa počas noci vyskytli v oblasti Prešova. Mohutný búrkový systém, ktorý bol veľký asi ako polovica východného Slovenska, priniesol intenzívne zrážky a silný vietor.

Silný vietor spôsobil škody najmä juhozápadne od Košíc, v Humennom sa zas vyskytol downburst, ktorý vyvrátil stromy a poškodil strechu bytovky a takisto objektu Záchrannej brigády HaZZ.

Prívalové zrážky zasiahli aj Prešov a okolie, kde búrky zaplavili viaceré oblasti mesta.

Niektoré ulice zostali po búrke zaplavené. Problémy ste hlásili z celého mesta, zaplavené boli aj parkoviská či podchody.

Záplavám zodpovedá aj nameraný úhrn zrážok, kedy za jednu hodinu spadlo v oblasti prešovského Planetária až 33,5 mm, čo je v prepočte 33,5 litra na meter štvorcový vody. 

Úhrn zrážok na prešovskom Planetáriu, zdroj: SHMÚ
Úhrn zrážok na prešovskom Planetáriu, zdroj: SHMÚ

Z oblasti Prešova nám hlásili čitatelia aj rozsiahle výpadky prúdu, ktoré zasiahli najmä domácnosti, pričom osvetlenie sa rýchlo vrátilo do normálu. 

Intenzívne búrky očakávame aj počas dnešného dňa a ich najnebezpečnejším sprievodným javom by mali byť prívalové zrážky. 

Najnovšie správy