Východné pobrežie Indie zasiahol cyklón Yaas. Vyžiadal si dve obete a milión evakuovaných

26.05.2021 o 18:01 - Dominik Cenkner
  • Článok

Cyklón Yaas v stredu zasiahol východné pobrežie Indie. Sprevádzaný bol prudkým dažďom a vysokými prívalovými vlnami. Úrady hlásia aj obete.

Východné pobrežie Indie zasiahol cyklón Yaas. Vyžiadal si dve obete a milión evakuovaných
Cyklón Yaas spôsobil rozsiahle škody, zdroj: bbc.com

Yaas si doposiaľ vyžiadal najmenej dve obete. Poškodil tiež desiatky domov v štátoch Bangla a Odiša. Tie zasiahol dážď a búrlivé počasie ešte pred samotným príchodom cyklónu.

Obe obete mali zomrieť po zásahu prúdom z elektrického vedenia po tom, čo ich strhol vietor.

Rýchlosť vetra, ktorý cyklón doprevádza, sa odhaduje na 130 až 140 km/h. V nárazoch však dosahuje až 155 km/h.

Zo zasiahnutej oblasti muselo byť evakuovaných vyše milióna ľudí. Všetko v čase, kedy sa India potýka s vysokým nárastom počtu nakazených koronavírusom.

Oblasť sužujú aj 4-metrové vlny

Voda z prudkých zrážok a z vĺn už zaplavila pobrežné oblasti oboch spomínaných štátov. Napr. v turistami obľúbenom meste Digha je v uliciach voda až po kolená.

Prívalové vlny zas pre zmenu dosahujú výšku až 4 metre. Dobrou správou je aspoň skutočnosť, že pri postupe do indického vnútrozemia cyklón zoslabne na tropickú búrku.

Yaas je druhou búrkou, ktorá Indiu zasiahla za posledných desať dní. Minulý týždeň zasiahol západné pobrežie Indie cyklón Tauktae, ktorý si vyžiadal viac ako 150 obetí a spôsobil rozsiahle škody na majetku. Viac o tom si môžete prečítať v tomto článku.

Najnovšie správy