Východné pobrežie Kamčatky včera zasiahlo zemetrasenie o sile 6,6 magnitúdy

17.03.2021 o 11:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

V poslednom čase o zemetraseniach informujeme pomerne často. V nejednom prípade ide o pomerne silné otrasy. Také včera vo večerných hodinách nášho času zaznamenali aj pri pobreží Kamčatky.

Východné pobrežie Kamčatky včera zasiahlo zemetrasenie o sile 6,6 magnitúdy
Ilustračné foto, zdroj: pixabay.com

So zemetraseniami akoby sa roztrhlo vrece. Len začiatkom mesiaca sme vás informovali o mimoriadne silnom zemetrasení v Tichom oceáne, približne 1000 km od Nového Zélandu. Séria otrasov tam dosahovala silu cez 7,1 magnitúdy, pričom najsilnejšie zemetrasenie bolo zaznamenané so silou 8,1 magnitúdy.

Úrady vydali aj varovania pred tsunami, ktoré však našťastie väčšie škody nespôsobili. Vlna tsunami sa však šírila do mnohých kútov. Dorazila napr. k Antarktíde, alebo až ku pobrežiu americkej Kalifornie.

Zemetrasenie pri Kamčatke

Podobne silné zemetrasenie včera o 19:38 h nášho času zaznamenali aj východne od pobrežia ruského polostrova Kamčatka. Prvé údaje hovorili o otrasoch o sile 6,9 magnitúdy. Neskôr sa však toto číslo upravilo na 6,6.

Rovnako ako v prípade zemetrasení v Tichom oceáne začiatkom marca, aj teraz išlo o sériu zemetrasení, ktoré dosahovali silu cez 4,0 magnitúdy.

Spomínané najsilnejšie zemetrasenie malo epicentrum v hĺbke 22 km, približne 176 km od oblasti zvanej Usť-Kamchatsk Starry. Táto oblasť však nie je veľmi obývaná, takže zemetrasenie nespôsobilo takmer žiadne škody.

Úrady ani nevydali varovanie pred vlnou tsunami. V každom prípade však ide o ďalšie silné otrasy, ktoré sme tento mesiac zaznamenali. Spomenúť musíme napr. aj Island, kde séria tisícov zemetrasení naznačuje možný výbuch sopky na tomto ostrove.

Najnovšie správy