Východom postupuje front s búrkami. Za ním sa ochladzuje

02.05.2021 o 13:03 - Peter Minárik
  • Článok

Cez východné Slovensko v týchto chvíľach postupuje studený front za ktorým sa na našom území ochladzuje. Na východ prináša studený front aj búrky.

Východom postupuje front s búrkami. Za ním sa ochladzuje

Okolo tlakovej níže Daniel, ktorá sa už nachádza nad Poľskom začal cez naše územie od rána postupovať studený front. Ten má vplyv na počasie na celom našom území.

Zatiaľ čo na východe sa na tomto studenom fronte tvoria v teplom vzduchu búrky, tak v oblasti západného Slovenska fúka veľmi silný, nárazový vietor.

Na východe je búrlivo

Búrky sa v týchto chvíľach vyskytujú prevažne na východnom Slovensku v južnom sektore studeného frontu v okolí Košíc. Tu udrelo niekoľko desiatok bleskov.

Najnebezpečnejším sprievodným javom je však nárazový vietor, ktorý dosahuje silu 70 až 80 km/h.

Tento studený front pomerne rýchlo postúpi cez východ nad Ukrajinu.

Za frontom sa ochladzuje a je veterno

Zatiaľ čo pred studeným frontom prúdi do oblasti východného Slovenska teplý vzduch, pri ktorom sa teploty šplhajú aj nad hranicu +20 °C, tak za studeným frontom sa natláča studený vzduch a teploty klesajú. Na krajnom západe sa pohybujú len slabo nad +10 °C.

aktuálne teploty na našom území, zdroj: Infoclimat
aktuálne teploty na našom území, zdroj: Infoclimat

Postupne sa chladnejší vzduch dostane aj nad východné Slovensko a udržiavať sa v celej našej oblasti bude až do polovice budúceho týždňa.

Okrem ochladenia treba až do večerných hodín počítať pomerne so silným nárazovým vetrom, ktorý môže dosahovať nárazy až okolo 60 km/h.

Najnovšie správy