Vyčíňanie počasia na Islande: Zosuv pôdy strhol niekoľko domov

27.12.2020 o 12:40 - Dominik Cenkner
  • Článok

Najmenej desať domov bolo v predchádzajúcich dňoch vážne poškodených po tom, čo v mestečku Seyðisfjörður na východnom pobreží Islandu, došlo pod vplyvom počasia k opakovaným zosuvom pôdy.

Vyčíňanie počasia na Islande: Zosuv pôdy strhol niekoľko domov
Seyðisfjörður po zosuvoch pôdy, Foto: mbl.is

Island v posledný kalendárny mesiac roka 2020 trápi vyčíňanie počasia. V mestečku Seyðisfjörður ešte minulý týždeň došlo k vážnemu poškodeniu domov pri sérii zosuvov pôdy.

V piatok, 18. decembra, pri najničivejšom zosuve, ktorý okrem iného posunul jeden dom o 50 metrov, museli byť obyvatelia mesta evakuovaní. Vstup bol povolený len záchranárom, zamestnancom energetickej spoločnosti a meteorológom.

V Seyðisfjörðuru žije okolo 700 ľudí. Mesto leží 400 km severovýchodne od islandského hlavného mesta Reykjavík a má subpolárne podnebie, značne ovplyvnené relatívne teplým Atlantickým oceánom, resp. Golfským prúdom.

Priemerná ročná teplota sa pohybuje okolo +4 °C a priemerne tam ročne spadne medzi 1600 až 1700 mm zrážok. December je s bezmála 190 mm tretím zrážkovo najbohatším mesiacom po októbri a januári.

Tohtoročný december je však extrémny. V týždni od 14. do 20. decembra sa nad severným Atlantikom, presnejšie v oblasti medzi Pyrenejským polostrovom, Britskými ostovmi a Islandom, udržovala rozsiahla tlaková níž, resp. viacero tlakových níží, tvoriacich jeden celok.

Na Islande preto prevládalo východné prúdenie, prinášajúce veľkú oblačnosť, ktorá bola doprevádzaná zrážkami. A to predovšetkým, z dôvodu náveterného efektu hôr, na východe krajiny.

Práve preto mohli tamojší meteorológovia pozorovať viacero anomálií. Napr. v hlavnom meste, ležiacom na západe, v minulom týždni zaznamenali 0 mm zrážok. Úvod meteorologickej zimy, ktorá začína 1. decembra, však bol poriadne búrlivý. V daný deň totiž rýchlosť vetra dosahovala až okolo 100 km/h.

Za zmienku stojí aj situácia v spomínanom meste Seyðisfjörður. V prvých 20. dňoch tohto mesiaca tam spadlo 760 mm zrážok. Inými slovami ide o 400 % viac zrážok, než je dlhodobý priemer. Väčšina z týchto zrážok spadla od 14. do 18. decembra, čo predstavuje rekord v rámci najvyššieho päťdenného úhrnu zrážok zaznamenaného na území Islandu.

Najnovšie správy