Výdatne prší. Pršať by malo až do večerných hodín

04.03.2020 o 14:49 - Peter Minárik
  • Článok

Na našom území prevláda oblačné a poriadne upršané počasie. Zrážky sa vyskytujú predovšetkým na juhu a východe nášho územia a ustávať by mali až vo večerných hodinách.

Výdatne prší. Pršať by malo až do večerných hodín

Počasie v týchto chvíľach ovplyvňuje na našom území postupujúci studený front spoločne s tlakovou nížou, ktorá prináša do našej oblasti veľmi upršané počasie.

Na viacerých miestach, predovšetkým však v Banskobystrickom, v Košickom a v Prešovskom kraji pomerne výrazne prší.

Za uplynulých 24 hodín, ako to vidieť aj na mape úhrnov zrážok spadlo najviac zrážok na juhu stredného Slovenska a na východe.

zaznamenané zrážky za 24 hodín, zdroj: SHMÚ
zaznamenané zrážky za 24 hodín, zdroj: SHMÚ

V oblasti Lučenca, či Hnúšte sa zrážkové úhrny pohybujú od 10 do 17 mm. Najviac zrážok však spadlo na krajnom východe v oblasti Sniny a to až do 20 mm.

Najviac zrážok aktuálne za uplynulých 24 hodín eviduje stanica Remetské Hámre, kde spadlo takmer 19 litrov zrážok na meter štvorcový pôdy.

V dôsledku výrazných zrážok stúpajú aj hladiny vodných tokov, nakoľko povodia sú nasýtené po predchádzajúcich zrážkach.

1. stupeň povodňovej aktivity dosiahla hladina rieky Tužina, ako aj Latorica v profile Veľké Kapušany a tu by podľa modelovej predikcie mala hladina naďalej stúpať. Na Ukrajine sa totiž očakávajú výdatné zrážky a už v piatok by hladina rieky Latorica mala prekonať výšku 600 cm, čo je už úroveň 2. povodňového stupňa.

Očakáva sa, že aj na ďalších vodných tokoch môžu hladiny prekročiť úroveň povodňových stupňov.

V priebehu večerných hodín by však mali zrážky od západu ustávať a situácia sa tak začne upokojovať.

Súčasne sa za studeným frontom začína do našej oblasti dostávať chladnejší vzduch a vďaka tomu sa už na severe vyskytujú snehové zrážky. Aktuálnu polohu zrážok môžete sledovať TU.

Najnovšie správy