Výdatný nočný dážď dvíha hladiny riek. Mnohé už dosahujú 1. a 2. SPA

08.02.2021 o 11:13 - Veronika Salayová
  • Článok

Výdatné zrážky sa počas noci a dnešného predobedia prehnali naším územím. Kým na severe a východe „vyčíňal“ mrznúci dážď, v ďalším oblastiach pomerne výdatne pršalo. 

Výdatný nočný dážď dvíha hladiny riek. Mnohé už dosahujú 1. a 2. SPA
Foto: I. Borsiczká/FB iMeteo

Zvlnené frontálne rozhranie spojené s tlakovou nížou prinieslo na väčšinu územia výdatné zrážky.

V Žilinskom a Prešovskom kraji zrážky namŕzali, čím sa vytvorila súvislá vrstva ľadu, ktorá spôsobovala mnohé problémy hlavne u vodičov na cestách. Poľadovica sa podpísala aj pod početné dopravné nehody najmä v Prešovskom kraji. 

Vo zvyšku krajiny pomerne výdatne pršalo, čo spôsobilo, že zrážky dvihli hladiny viacerých riek na Slovensku a niektoré z nich aktuálne dosahujú povodňový stupeň.

SPA dosahuje 14 vodných tokov, a to najmä na Morave, Hornej Nitre a Gemeri. Tri monitorovacie stanice zaznamenali 2. SPA v Biskupiciach na Hornej Nitre a na východe v Strede nad Bodrogom a vo Veľkých Kapušanoch.

Stupne SPA na vodných tokoch. Zdroj: SHMÚ
Stupne SPA na vodných tokoch. Zdroj: SHMÚ

Na tokoch prevláda výrazný vzostup, v povodí Myjavy, hornej Nitry horného a stredného Váhu a dolného Hrona aj s prekročením stupňov povodňovej aktivity a mierny vzostup je aj na Latorici a hornom Laborci.

Na tokoch v horných častiach povodí hladiny riek ešte stúpnu, pričom kulminovať budú v popoludňajších hodinách.

Následne by malo dvíhanie hladín ustáť a postupne klesať. 

Za posledných 24 hodín sa zrážky vyskytli na celom území s úhrnmi zväčša do 15 mm, miestami spadlo aj viac. Maximálny úhrn bol podľa SHMÚ zaznamenaný v Demänovskej doline, kde spadlo 38 mm zrážok.

Najnovšie správy