Výrazná vlna chladu zamierila do Južnej Ameriky. V Argentíne mrzlo, v Brazílii snežilo

20.11.2022 o 12:15 - Veronika Sádovská

Extrémne počasie sa prejavilo v Južnej Amerike. V Argentíne a Brazílii mrzlo, v Čile boli horúčavy. Čo to spôsobilo?

Výrazná vlna chladu zamierila do Južnej Ameriky. V Argentíne mrzlo, v Brazílii snežilo
Teplotné anomálie 1. novembra

Južná Amerika bola začiatkom novembra centrom extrémnych teplotných anomálií. Na západe Ánd spôsobili vysoké teploty okrem vlny horúčav aj rozsiahle požiare.

Na druhej strane tohto pohoria ale mrzlo a dokonca aj snežilo. V tomto období je to na južnú pologuľu veľmi neobvyklé počasie.

Teplotný rozdiel v Čile bol aj 10 °C nad dlhodobým normálom, zatiaľ čo v Argentíne boli teploty o 10 °C pod dlhodobým priemerom.

Mrazy v Argentíne

Na juhu a v centrálnej časti Čile a časti Argentíny vládlo síce nadpriemerne teplé počasie s vysokými teplotami, avšak v tej istej krjaine (Argentíne) namerali aj záporné teploty.

Najprekvapivejšie boli teploty -4,2 °C v Santa Rosa de Conlara a -4 °C v Tandile. Tieto mrazivé teploty prekonali doterajšie minimálne novembrové teploty.Tieto neskoré mrazy poškodili hlavne ovocné stromy a úrodu.

Sneh v Brazílii

Okrem toho táto vlna studeného vzduchu spôsobila aj sneženie v Santa Catarine, štáte na juhu Brazílie, a teploty pod nulou v niekoľkých mestách v južných štátoch krajiny.

Podľa správ miestnych médií sa fenomén takého rozsahu – pamätajme, že teraz je v Brazílii už neskorá jar – nevyskytol viac ako 100 rokov. Za posledných 100 rokov teda neexistujú žiadne údaje ani historické záznamy o novembrovom snežení v Brazílii.

Chladno bolo aj v neďalekom Paraguaji, kde namerali v noci len +2 °C. Vlna studeného vzduchu tak poriadne prekvapila, ale spôsobila aj škody hlavne poľnohospodárom.