Naše Tatry sa opäť zabeleli. Ďalšie sneženie do hôr príde cez víkend

23.11.2021 o 11:30 - Veronika Salayová

Včerajší deň bol na väčšine územia zamračený so slabým dažďom alebo mrholením. V našich najvyšších horách však padali zrážky snehové a Tatry sa mierne zabeleli.

Pondelkové zrážky, ktoré priniesol studený front, neboli na našom území veľmi výrazné a zrážkové úhrny sa pohybovali do približne 2 mm. V horách pri nízkych teplotách však padali v tuhom skupenstve.

Na Lomnickom štíte nasnežilo okolo 5 cm čerstvého snehu, na Chopku to bolo len okolo 2 cm. Vysoké a Nízke Tatry sa počas včerajšieho mierneho sneženia zabeleli približne od nadmorskej výšky 1200 m n. m.

Dnes je na horách jasno a slnečno

Dnešné počasie je však celkom iné ako to včerajšie. Za studeným frontom sa v ranných hodinách nad naše územie natlačila tlaková výš a tak dnešného počasie bude prevažne jasné bez depresívnej hmly a nízkej oblačnosti, ktorá mala dominantný charakter na našom území počas uplynulých dní.

Na Lomnickom štíte napríklad od rána panuje slnečné a jasné počasie a teploty sú na úrovni okolo -9 °C. 

Zrážky sa však počas dnešného dňa neočakávajú, takže ďalšie sneženie v horách nenastane, a to ani v ďalších pracovných dňoch. 

Kedy príde ďalšie sneženie do hôr?

Situácia ohľadom sneženia na horách sa začne meniť v piatok a počas víkendu, kedy sa očakáva, že opäť nasneží. Hranica sneženia by mala byť zhruba na úrovni 1200 až 1900 m n. m., ako naznačujú modely. 

Počas víkendu by tak malo v Tatrách opäť snežiť, a v nedeľu sa očakáva, že bude snežiť vo viacerých, aj nižšie položených oblastiach Žilinského kraja. 

Viac o vývoji počasia a teplotách na našom území nájdete TU