Vysoké teploty nás čakajú minimálne do stredy. Následne sa ochladí

12.09.2020 o 14:38 - Ľubomír Franko
  • Článok

V oblasti strednej Európy zavládlo začiatkom jesene neskoré leto. Teploty, ktoré často dosahujú až do +30 °C, vydržia na Slovensku minimálne do stredy. V druhej polovici týždňa sa výraznejšie ochladí.

Vysoké teploty nás čakajú minimálne do stredy. Následne sa ochladí

Začiatok septembra sa nesie aj na našom území v znamení neskorého leta. Nazývame tak stabilné, slnečné počasie, ktoré zvyčajne nastáva na začiatku jesene. Dôvodom takéhoto počasia je stabilná oblasť vyššieho tlaku vzduchu. Jej stred sa momentálne nachádza na ukrajinsko-ruskom pohraničí, no jej chrbát siaha ponad strednú Európu až nad východný Atlantik.

Synitpická stiuácia v sobotu
Synitpická stiuácia v sobotu

Oblasť vysokého tlaku vzduchu sa bude nad našim územím udržiavať minimálne do stredy budúceho týždňa. Počas víkendu sa jej stred bude nachádzať priamo nad našou oblasťou a pozorovať tak budeme stabilné slnečné počasie, s rannými hmlami.

Maximálne denné teploty budú až do stredy vrátane dnešného dňa dosahovať vysoké hodnoty. Rána sú síce už chladnejšie, no počas dňa sa denné maximá budú šplhať na +24 až +30 °C. Noci ale budú poriadne chladné, teplota bude klesať na +8 až +12 °C, v horských dolinách a kotlinách môže byť aj menej.

Vývok maximálnych a minimálnych teplôt na Slovensku počas najbližších dní
Vývoj maximálnych a minimálnych teplôt na Slovensku počas najbližších dní

Vysoké teploty nás čakajú pomerne dlho. Teplé a slnečné počasie by malo vydržať asi do stredy. Dovtedy treba počítať s vysokými teplotami a rannými hmlami.

Výrazná zmena v počasí nás čaká vo štvrtok. Počas dňa bude od severu postupovať cez naše územie studený front. Ten prinesie prehánky, občasný dážď a ojedinele aj búrky. 

Front ale prinesie najmä výraznejšie ochladenie. Najmä v severných okresoch sa môže ochladiť do piatka aj o 10 °C. Počas druhej polovice nasledujúceho týždňa sa bude naše územie už nachádzať v chladnejšom vzduchu. To ale zatiaľ nebude platiť pre južné časti Slovenska. Tam bude ochladzovanie postupné a ochladenie nebude rapídne.

Ochladenie bude na juhu miernejšie a postupné
Ochladenie bude na juhu miernejšie a postupné

Ako môžeme vidieť aj na vyššie priloženom grafe, ochladzovanie bude na juhu postupné, teplota neklesne tak rýchlo, ako v severnej polovici územia. V septembri sú už štandardné časté vpády chladnejšieho vzduchu. Preto by sme sa nemali čudovať, ak by sme v závere nasledujúceho týždňa zaznamenali aj mrazy. 

Najnovšie správy