Vzácnych „červených škriatkov“ sa podarilo zachytiť aj pod Tatrami

16.06.2020 o 18:41 - Veronika Salayová
  • Článok

Búrka na našom území z piatka na sobotu produkovala veľmi vzácne typy bleskov, a to tzv. „červených škriatkov“. Českému fotografovi sa ich podarilo zachytiť na viacerých záberoch pod Tatrami a na strednom Slovensku.

Vzácnych „červených škriatkov“ sa podarilo zachytiť aj pod Tatrami
Foto: Martin Popek/‎Amatérská meteorologie pro veřejnost

Búrka, ktorá v noci z piatka na sobotu, postupovala z východu Slovenska, začala v oblasti Tatier a na strednom Slovensku produkovať vzácny typ bleskov, ktoré sú voľným okom len veľmi zriedkavo viditeľné a zachytiť ich na záberoch je ešte zložitejšie aj vzhľadom na to, aký krátky okamih trvajú. 

Napriek tomu sa to podarilo aj českému fotografovi Martinovi Popekovi, ktorý tieto blesky zachytil z obce Nýdek na krajnom východe Čiech. 

Okrem fotografa Martina Popeka sa takýto unikát podaril na snímke zaznamenať počas víkendovej búrky aj Petrovi Horálkovi z Česka. Viditeľné totiž boli až zo vzdialenosti 400 km.

Červení škriatkovia sú rozsiahle bleskové výboje, ktoré vznikajú nad veľkými búrkovými systémami vo výškach okolo 50 až 90 km. Existuje ich mnoho druhov a vedci o nich vedia zatiaľ len veľmi málo.

Zdroj: Martin Popek
Zdroj: Martin Popek/ČT24

Prvé snímky týchto vzácnych elektrických výbojov vznikli až roku 1989 – vtedy bola snímka odfotografovaná úplnou náhodou. Od tej doby boli zachytené tisícky fotografií mnohých typov týchto javov a podrobne sa im začali venovať špeciálne vedecké odbory.

Najnovšie správy