Webbov teleskop zachytil galaxiu starú 13 miliárd rokov. A to aj napriek jeho značnému poškodeniu

22.07.2022 o 11:33 - Dominik Cenkner

Len týždeň uplynul od toho, čo NASA ukázala prvé snímky z Webbovho teleskopu. Najnovší „úlovok“ sa týka veľmi starej galaxie.

Webbov teleskop zachytil galaxiu starú 13 miliárd rokov. A to aj napriek jeho značnému poškodeniu
Takto vyzerá galaxia po prepočítaní z infračerveného do viditeľného spektra, zdroj: twitter.com/@physicsJ

Galaxia známa ako GLASS-z13 vznikla len 300 miliónov rokov po veľkom tresku, takže je asi o 100 miliónov rokov staršia ako všetko, čo sa astronómom doteraz podarilo pozorovať, uviedol Rohan Naidu z Harvardského centra pre astrofyziku.

„Pravdepodobne sa pozeráme na najvzdialenejšie hviezdy, aké kedy niekto videl,“ dodal. Čím sú objekty od nás vzdialenejšie, tým dlhšie trvá, kým k nám ich svetlo dorazí.

Takže pohľad do vzdialeného vesmíru vlastne umožňuje nahliadnuť nielen do hlbokého vesmíru. Ale aj do času.

Podľa Naidu GLASS-z13 určite existovala už v najstaršej ére vesmíru, ale jej presný vek nie je známy.Mohla vzniknúť kedykoľvek počas prvých 300 miliónov rokov po veľkom tresku.

Informácie o GLASS-z13 pochádzajú z prvých údajov získaných prístrojom NIRcam na palube Webbovho teleskopu. Ten pozoruje vesmír v infračervenom spektre. Po prepočítaní z infračerveného do viditeľného spektra vyzerá galaxia skôr ako jedna hviezda - červená škvrna s bielou farbou v strede.

Vedecký článok ešte neprešiel recenziami, odborníci ale už teraz jasajú

Naidu a jeho tím 25 astronómov z celého sveta oznámili tento objav v odbornom časopise, ale ich štúdia ešte nebola recenzovaná. Odborníci na astronómiu však tvrdia, že práca je brilantná.

„Astronomické rekordy už padajú a ďalšie sa rúcajú," napísal na Twitteri vedúci výskumu NASA Thomas Zurbuchen. „Áno, zvyčajne sa teším, až keď vedecké výsledky prejdú odborným hodnotením. Ale toto vyzerá veľmi sľubne," dodal. 

Naidu dodal, že k veľmi podobným výsledkom dospel aj iný tím astronómov pod vedením Marca Castellana, ktorý pracoval na rovnakých údajoch. Hoci sú výsledky sľubné, vychádzajú z veľmi neúplných údajov, preto chce tím požiadať o prístup k ďalším meraniam.

Niektoré zistenia sú celkom nečakané. Napríklad galaxia má hmotnosť miliardy sĺnk, čo je „potenciálne veľmi prekvapujúce a my tomu naozaj nerozumieme, keďže vznikla tak skoro po veľkom tresku," uzavrel Naidu.

Webbov teleskop už je značne poškodený

Vyššie spomenutý objav je o to vzácnejší, že pred pár dňami Webbov teleskop poškodil meteorid. Senzory našli 6 zásahov na primárnom zrkadlovom paneli.

Jedno poškodenie nepôjde vôbec opraviť. Aj napriek tomu, že nebude ovplyvňovať fungovanie zariadenia ako celku, zníži presnosť získaných dát.