Yellowstonský park je uzavretý. Zúria tam rekordné povodne

16.06.2022 o 11:30 - Veronika Salayová

Rekordné búrky spôsobili záplavy v Yellowstonskom národnom parku a okolitých oblastiach na západe Spojených štátov. Hladina vody v rieke Yellowstone je najvyššia za viac ako sto rokov.

Yellowstonský park uzavreli kvôli rekordným povodniam. Stalo sa tak prvýkrát, čo bolo všetkých päť vchodov do parku uzavretých pre návštevníkov, a to od série ničivých požiarov v roku 1988.

Záplavy vznikli v dôsledku silných dažďov a rýchleho topenia snehu. Najviac postihnuté sú oblasti na juhu štátu Montana a na severe Wyomingu.

Rekordná úroveň rieky

Rozbúrená rieka pretekajúca Yellowstonským parkom strhla mosty, cesty, zaplavila desiatky domov a došlo aj k početným zosuvom pôdy v dôsledku rozmočenej pôdy.

Letecké snímky zverejnené NPS ukázali veľké časti kľukatej severnej vstupnej cesty medzi Gardinerom a centrálou parku v Mammoth Hot Springs vo Wyomingu, ktorú odplavila stúpajúca rieka Gardner.

Podľa Národnej meteorologickej služby (NWS) hladina vody v rieke Yellowstone v pondelok dosiahla výšku viac ako 4 metre, čím výrazne prekonala rekordných 3,5 metra spred viac ako sto rokov.

Stav prírodnej katastrofy

Guvernér Montany Greg Gianforte vyhlásil stav prírodnej katastrofy. Záplavy totiž ničia domy, podmývajú cesty a mosty a ľudia v Montane ostávajú bez elektriny a vody.

Na jednom z videí je vidieť, ako sa dom zrútil priamo do rozbúrenej rieky. 

Najmenej 10 000 obyvateľov parku bolo evakuovaných. V dôsledku povodní, našťastie, neboli hlásené žiadne obete na životoch ani zranenia.