Z Lomničáku zmizol sneh tento rok rekordne skoro

27.05.2018 o 09:27 - Lomnický štít - Peter Minárik
  • Článok

Meteorologická stanica na Lomnickom štíte patrí k našim najvyššie položeným. Práve odtiaľto zmizol tohtoročný sneh najneskôr, no súčasne tento rok mimoriadne skoro, čo len potvrdzuje extrémne teplý apríl. 

Z Lomničáku zmizol sneh tento rok rekordne skoro

Tohtoročný apríl bol na našom území najteplejší v histórii meteorologických meraní. Najteplejší apríl v histórii priniesol viacero zaujímavosti, medzi nimi aj vo výške snehovej pokrývky.

Najdlhšie samozrejme zostáva snehová pokrývka na našich horách, no práve veľmi teplý apríl spôsobil, že sneh sa tento rok topil rekordne rýchlo a roztopil sa rekordne skoro. Na Lomnickom štíte sa tento rok roztopil sneh 7. mája, čo je mimoriadne skoro. Ide o najskoršie roztopenie snehu minimálne za uplynulých 20 rokov. 

Zaujímavosťou je, že zatiaľ čo 7. mája tohto roku sneh už zmizol, tak presne o rok naspäť, teda 7. mája 2017 bolo na Lomnickom štíte ešte 270 cm snehu.

To len svedčí o tom, aký bol tohtoročný apríl extrémne teplý. Za zaujímavosť stojí ešte to, že tohtoročnú sezónu bola najvyššia výška snehovej pokrývky zaznamenaná na Silvestra, čo je zasa mimoriadne skoro.

Najnovšie správy