Z tropickej búrky Cristiny sa môže stať prvý hurikán v sezóne 2020

08.07.2020 o 17:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Na východe Tichého oceánu sa zrejme v najbližších dňoch sformuje prvý hurikán v tohtoročnej sezóne. Tropická búrka Cristina má na to všetky potrebné podmienky.

Z tropickej búrky Cristiny sa môže stať prvý hurikán v sezóne 2020
Satelitný záber zatiaľ tropickej búrky Cristina, Foto: windy.com

Očakáva sa, že sa z Cristiny stane hurikán v najbližších dvoch dňoch. Našťastie kompetentní nepredpokladajú, že by mal doraziť aj na pobrežie.

Dostupné modely prezrádzajú, že v oblasti prevláda veľmi vlhké prostredie s veľkým množstvom vyparovanej vody z oceánu. Teplota vody dosahuje okolo 29 °C, čo je tiež jednou z podmienok vzniku hurikánu.

Animácia predpovede vytvorená pomocou modelu GFS ukazuje, že Cristina postupne naberá na sile a pohybuje sa ďalej smerom na severozápad. Za ňou sa vyvíja ďalší tropický systém, ktorý sa taktiež môže sformovať do hurikánu.

Americké národné centrum pre hurikány predpokladá, že už v najbližších hodinách by sa Cristina mohla stať hurikánom 1. stupňa, pričom neskôr by mohla dosiahnuť aj druhý stupeň. Vietor preto môže fúkať rýchlosťou aj viac ako 160 km/h.

V piatok ráno miestneho času by sa z Cristiny mohol stať organizovaný a silný tropický systém. Podľa meteorológov môže byť tohtoročná hurikánová sezóna veľmi aktívna.

Najnovšie správy