Z tropickej búrky supertajfún za 24 hodín. Zasiahne Japonsko

08.10.2019 o 12:15 - Veronika Andrejková
  • Článok

Tajfún Hagibis je už teraz silnejší ako bol hurikán Dorian. Pravdepodobne bude najsilnejším tejto sezóny.

Z tropickej búrky supertajfún za 24 hodín. Zasiahne Japonsko

Hurikánová a tajfúnová sezóna neskončila. Tentokrát je rušno v Tichom oceáne. Úraduje tam tajfún Hagibis, ktorý má silu ekvivalentnú hurikánu 5. kategórie.

Najnovšie údaje ukazujú, že jeho oko je mimoriadne malé, priemer má 4 až 7 kilometrov.

zdroj: NOAA
zdroj: NOAA

Extrémne malé oko pravdepodobne rýchlo destabilizuje a podstúpi cyklus výmeny očnej steny. Keď sa to stane, zrútené tesné oko bude nahradené väčším okom a rýchlosť vetra sa môže prechodne znížiť.

Vietor v Hagibis dosahuje rýchlosť v nárazoch závratných 338 až 362 km/h. Týmto sa rovná sile hurikánu Patricia z roku 2015. Pre porovnanie tohtoročný ničivý Dorian mal rýchlosť "iba" 298 km/h.

Pravdepodobná dráha tajfúnu, zdroj: tropicaltidbits.com
Pravdepodobná dráha tajfúnu, zdroj: tropicaltidbits.com

Z tropickej búrky sa stal tajfúnom ekvivalentným k hurikánu 4. kategórie len za 18 hodín. Ďalších 6 hodín mu trvalo, kým sa dostal na úroveň 5. kategórie.

Počas nasledujúcich dní by mal zostať veľmi silným tajfúnom. Dnes zasiahol súostrovie Mariány, našťastie len neobývané časti. Na jeho príchod sa už ale pripravujú v Japonsku.

Pravdepodobne bude sledovať klasickú cestu na severozápad a potom sa dostane k japonskému ostrovu Honšú. Ktoré oblasti konkrétne zasiahne, bude známe až o pár dní.

Najnovšie správy