Za 7 dní viac ako 10 000 zemetrasení. Čo sa deje na Islande?

02.03.2021 o 06:37 - Island - Veronika Salayová
  • Článok

Na Islande prebieha roj zemetrasení. Seizmografy zaznamenali za posledných 7 dní viac ako 10 000 zemetrasení, čo vzbudzuje obavy, čo bude nasledovať.

Za 7 dní viac ako 10 000 zemetrasení. Čo sa deje na Islande?
Ilustračné. Foto: USGC

Zemetrasenia začalo 24. februára na islandskom polostrove Reykjanes. Odvtedy neustále dochádza k ďalším zemetraseniam v oblasti.

Po dlhej sérii silných zemetrasení je odborníci teraz detekujú pohyb magmy, pretože hrozí riziko možnej sopečnej erupcie na polostrove, pokiaľ bude pokračovať zemetrasný roj, uvádza Severe Weather Europe.

Na Islande nie sú zemetrasenia ničím výnimočným. Aj v polovici februára došlo k roju slabších zemetrasení. Séria zemetrasení od 24. februára mala však väčšiu silu.

Najsilnejšie zemetrasenie v počiatočnom roji malo magnitúdu 5,7. Otrasy bolo silno cítiť až do hlavného mesta Reykjavík.

Zdroj: Severe Weather Europe
Najsilnejšie zemetrasenie malo silu 5,7 magnitúdy. Zdroj: Severe Weather Europe
 
Roj zemetrasenia stále pokračuje, a to s častými zemetraseniami s magnitúdou 4 a 5.

Island je jeden z najaktívnejších sopečných oblastí na svete. Ako ukazuje história, erupcie na Islande môžu mať niekedy silný dopad aj na Európu a celú severnú pologuľu.

Má neustálu aktivitu zemetrasenia, pretože leží na euroázijských aj severoamerických tektonických doskách. Dosky sa vzďaľujú od seba a trhajú ostrov od seba. 

Je to jediné miesto na svete, kde môžete vidieť tieto dve tektonické platne a Stredoatlantický chrbát nad zemou.

Posledná sopečná erupcia bola na islandskom polostrove Reykjanes asi pred 760 rokmi, ale k erupcii podľa vulkanológov dochádza približne každých 600 až 700 rokov.

Riziko veľkého sopečného výbuchu tu je, a aj preto úroveň sopečnej výstrahy príslušné orgány zvýšili na 1. stupeň pre tento región a situáciu pozorne monitorujú naďalej. 

AKTUALIZÁCIA 9.3.. Na Islande došlo k ďalším dotrasom a zaznamenali už 20 000 zemetrasení. Očakávajú výbuch sopky. Aktuálny článok k udalosti nájdete TU.

Najnovšie správy