Za nami je mimoriadne chladná noc. Na Orave bolo len -13 °C

09.04.2021 o 15:07 - Ľubomír Franko
  • Článok

Počas noci na piatok a v piatok ráno sme zaznamenali na Slovensku veľmi nízke teploty. Dôvodom bola prítomnosť arktického vzduchu a takmer bezvetrie.

Za nami je mimoriadne chladná noc. Na Orave bolo len -13 °C
foto: Lenka Ondirkova - Štrba

V priebehu uplynulých dní sa do oblasti strednej Európy dostal od severu poriadne chladný, pôvodom arktický vzduch. Doteraz sme však veľmi nízke nočné teploty nepozorovali.

Počas uplynulej noci sa ale teploty poriadne prepadli. Najchladnejšie bolo na Orave, v Oravskej Polhore sa do rána ochladilo len na -13,3 °C. 

Ako sme už informovali v uplynulých dňoch, mrazy sa vyskytli na celom území Slovenska, pričom aj v najteplejších lokalitách teploty klesli k -3 °C. Takéto nízke teploty budú mať určite dopad aj na poľnohospodárstvo.

Napríklad v Piešťanoch bolo len -6,6 °C, na Bratislavskom letisku -3,8 °C, v Košiciach -4,7 °C a dokonca aj na krajnom juhovýchode Slovenska bolo len -4,1 °C.

Denné minmá, zdroj: SHMÚ
Denné minmá, zdroj: SHMÚ

Prečo sme zaznamenali tak nízke teploty?

Do oblasti strednej Európy sa dostal studený, pôvodom arktický vzduch. Zatiaľčo počas uplynulých dní sme pozorovali veľkú oblačnosť s častými prehánkami, počas noci sa vyjasnilo.

Okrem zmenšenej oblačnosti ustal aj vietor, na celom území fúkalo buď len veľmi slabo, alebo bolo bezvetrie.

Na satelitnej snímke zo 6:00 môžeme pozorovať len nízku oblačnosť a to len na Hornom Považí, v Martinskej kotline, v Žiarskej Kotline, na Orave a v oblasti Východoslovenskej nížiny.

Satelitná snímka o 6:00, data: Eumetsat, software: MSG Proc by Ján Kaňák
Satelitná snímka o 6:00, data: Eumetsat, software: MSG Proc by Ján Kaňák

Práve takéto podmienky sú vhodné pre radiačné ochladzovanie, kedy zemský povrch vyžaruje teplo a nič mu v tom nezabraňuje. Tento efekt ešte zvýraznila snehová pokrývka, ktorá sa miestami vyskytovala na severe Slovenska.

Už dopoludnia ale začali teploty výrazne stúpať. Momentálne máme o 15-tej hodine miestami už takmer +16 °C (Slovenský Grob +15,8 °C, Kráľová pri Senci +15,5 °C). Najbližšia noc už bude pomerne teplá a mrazy by sa mali vyskytnúť len ojedinele. 

Najnovšie správy