Za polárnym kruhom namerali takmer +40 °C

21.06.2020 o 08:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Krajina večného chladu a snehu. Takto rozprávkovo si zrejme predstavujeme krajinu za polárnym kruhom. Včerajšok však všetkým ukázal, že to tak nemusí byť.

Za polárnym kruhom namerali takmer +40 °C
Na fotke Verchojansk počas zimy, Foto: varlamov.ru

Na krajnom východe Ruska je v posledných dňoch anomálne vysoká oblasť vysokého tlaku vzduchu čo spôsobuje, že po jej zadnej strane preniká do oblasti veľmi teplý vzduch.

Vďaka tomu tam v malej ruskej dedinke Verchojansk včera namerali +38 °C. Ak sa číslo potvrdí, pôjde nielen o absolútny rekord stanice, ale aj o najvyššiu teplotu nameranú za polárnym kruhom.

Aj doterajší rekord drží Verchojansk, keď 25. júla v roku 1988 na nej namerali +37,3 °C. V dedine, v ktorej žije okolo tisíc obyvateľov, si na extrémne teploty zvykli. Ide totiž o miesto s najväčším rozpätím teplôt.

V roku 1892 tam namerali -67,6 °C, takže rozpätie teplôt je 105,6 °C. Len pripomenieme, že meteorologickú stanicu vo Verchojansku založili už v roku 1869.

Teplota okolo 37 °C sa v tejto oblasti očakáva aj počas dnešného dňa. Je preto možné, že včerajší rekord bude opäť prepísaný.

Najnovšie správy