Za smrtiacu vlnu horúčav v Japonsku môže globálne otepľovanie

03.06.2019 o 17:40 - P.M.
Článok

Štúdia na ktorej pracovali vedci zistila, že mnohé extrémy počasia by sa neudiali bez vplyvu ľudskej činnosti. 

Za smrtiacu vlnu horúčav v Japonsku môže globálne otepľovanie
foto: Flickr/Toshihiro Gamo)

V júli minulého roka sa v Japonsku vyskytla séria extrémne horúceho počasia. Záver je, že takáto vlna horúčav by sa nemohla udiať bez globálneho otepľovania. Toto je  jednoznačný záver správy, ktorú zverejnili minulý týždeň.

Vlna horúčav, ktorá zasiahla Japonsko si vyžiadala 1032 obetí a priniesla historicky najvyššiu teplotu, aká kedy bola zaznamenaná v Japonsku. Teplota sa vyšplhala až na +41,1 °C.

Štúdia, ktorú publikovala Meteorologická spoločnosť Japonska, je prvá, ktorá vyhodnotila aspekty globálneho otepľovania. Vedci použili novú metódu vyhodnotenia známu pod skratkou EA - event attribution. 

Jej autor Yukkiko Imada ozrejmil, že vďaka nej zistili, že pravdepodobnosť takejto vlny horúčav je jedna k piatim pri súčasnej klíme, ktorej priemerná teplota je vďaka otepľovaniu o zhruba 1 °C vyššia. 

Ak rovnaké podmienky aplikovali na stav klímy pred industralizáciou, teda pred začiatkom globálneho otepľovania a globálnu klímu ,,ochladili,, o ten 1 °C tak neexistovala by žiadna šanca, aby sa vyskytla podobná vlna horúčav, aká sa v Japonsku vyskytla minulý rok.

Najnovšie správy