Za týranie zvierat na 5 rokov do väzenia? Na Slovensku áno, už od novembra

18.10.2020 o 15:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Väčšina z nás, pochopiteľne, týranie zvierat odsudzuje. Žiaľ, nájdu sa aj takí, ktorí sa v tom vyžívajú, či dokonca na tom zarábajú. Práve kvôli tomu vznikla novela zákona, ktorý by mal takýmto páchateľom rázne klepnúť po prstoch.

Za týranie zvierat na 5 rokov do väzenia? Na Slovensku áno, už od novembra
Ilustračné, Foto: Shutterstock

Prezidentka Slovenskej republiky, Zuzana Čaputová, totiž tento týždeň podpísala novelu Trestného zákona, ktorou sa sprísnia tresty za týranie zvierat a zanedbanie starostlivosti o zviera. Informovala o tom priamo prezidentská kancelária.

Páchateľom tak bude hroziť pri dokázaní viny tresť odňatia slobody až na 5 rokov, a to podľa závažnosti skutku. Takéto skutky sa po novom zaradia do kategórie trestných činov proti životnému prostrediu.

Zákon tiež definuje novú skutkovú podstatu trestného činu organizovania zápasov zvierat. Protiprávneho konania sa v tomto prípade dopustí ten, kto organizuje zápas medzi zvieratami, na tento účel štve zviera proti zvieraťu, cvičí zviera na inom zvierati, chová, drží, obchoduje, alebo inak nakladá so zvieratami alebo také konanie umožní, alebo kto sa zúčastní na organizovanom zápase zvierat.

Na Slovensku máme dlhodobo problém s týraním zvierat. Na strane páchateľov bol donedávna ešte aj zákon, keď zviera definoval len za vec. Postupne však aj v tejto oblasti dochádza k zmene.

Novela zákona nadobudne účinnosť už od 1. novembra 2020.

Najnovšie správy