Začala kliešťová sezóna: Pozor si dávajte aj pri prechádzkach

04.03.2020 o 19:15 - Veronika Andrejková
  • Článok

Je síce ešte len marec, no kliešte sú aktívne už od polovice februára, v južných oblastiach aj skôr. Kladné teploty a vlhkosť im prospievajú.

Začala kliešťová sezóna: Pozor si dávajte aj pri prechádzkach
foto: Kacper Siwik

Pre kliešte je aktuálne počasie priam dokonalé. Teploty nad +5 °C a vysoká vlhkosť im uľahčujú dýchanie.

V posledných rokoch v južných okresoch dokonca pozorovali kliešte už počas januára. V aktuálnych podmienkach sa tak môžu rýchlo rozmnožovať. Ak bude leto suché, môže sa ich výskyt znížiť, pretože vlhkosť je pre nich dôležitá.

Kliešte už dávno nenájdeme len v lesoch. Očakávať ich môžeme v podstate všade, kde je zelená trávnatá plocha. Preto si dávajte pozor aj na prechádzkach v mestských parkoch.

Ďalším spôsobom ich šírenia sú domáce zvieratá, ktoré ich môžu zvonku zaviesť dovnútra. Pravidelne ich teda kontrolujte.

Ak si už nejakého kliešťa nájdete, nepodliehajte panike. Buď si ho vyberte sami alebo navštívte lekára. Dôležité je miesto uštipnutia sledovať 30 dní. Ak sa objaví začervenanie, ktoré sa bude šíriť alebo začnete mať teplotu, choďte k lekárovi.

Kvôli zmenám a výkyvom počasia sa tak obdobie aktivity kliešťov neustále predlžuje. Buďte teda opatrní aj v chladnejších mesiacoch, ak teplota neklesá pod bod mrazu.

 

Najnovšie správy