Zachránime našu planétu vegánstvom? Nový satelit bude merať metán

26.04.2021 o 06:47 - Veronika Salayová
  • Článok

Vo svete sa čoraz viac ozývajú ohlasy, že našu planétu môžeme zachrániť vegánstvom, pretože pri chove dobytka sa do našej atmosféry uvoľňuje veľké množstvo nebezpečného metánu. Nový Zéland prišiel s novým projektom – vypustí satelit, ktorý bude merať metán vyprodukovaný kravami. 

Zachránime našu planétu vegánstvom? Nový satelit bude merať metán
Ilustračné. Foto: unsplash

Poľnohospodárstvo je jedným z najväčších producentov skleníkových plynov na svete, ktorí naďalej výrazne prispievajú ku klimatickej kríze.

Obzvlášť chov hovädzieho dobytka je problematický, pretože pri chove sa uvoľňuje do ovzdušia veľké množstvo metánu, ktoré prispieva ku globálnemu otepľovaniu. 

Menej mäsa, menej emisií

Martin Heller, výskumný špecialista na Michiganskej univerzite, uviedol, že aj pri tých najlepších predpokladoch by sa chovom dobytka pri takomto tempe do roku 2050 vyprodukovalo toľko emisií, že sa nedal udržať stanovený limit povolených emisií, ak máme zostať pod nárastom teploty o 2 °C.

Viacerí odborníci na celom svete sa ozývajú a vidia cestu v zmene stravovaní všetkých obyvateľom na Zemi. Hlásia vegetariánstvo alebo dokonca vegánstvo ako účinnú cestu, ako odvrátiť nárast škodlivých emisií pre našu planétu. Ide však o veľmi citlivú tému a názory sa rôznia. 

Je naivné predpokladať, že ľudia prestanú konzumovať mäso, pretože je to dobré pre Zem. Bude si to zrejme vyžadovať riadenú globálnu politiku a zmeny v reštauračnom a stravovacom priemysle vo všetkých krajinách sveta, uvádzajú špecialisti.

Program MethanSAT

Nový Zéland prichádza s novým programom MethaneSAT. Vláda vypustí nový satelit, ktorý bude obiehať okolo Zeme a zaznamenávať hladinu metánu produkovanú pri uvoľňovaní plynov kráv. 

Satelit s hmotnosťou 350 kg sa bude už budúci rok otáčať okolo Zeme a bude spolupracovať s tímami z Harvardskej univerzity. 

Metán napríklad na Novom Zélande predstavuje až 43 % celkových emisií skleníkových plynov, pričom väčšina sa práve produkuje chovom dobytka.

Najnovšie správy