Začína pršať. Kde bude do rána snežiť ?

09.12.2020 o 20:21 - Peter Minárik
  • Článok

Počasie na Slovensku začína ovplyvňovať tlaková níž, ktorá sa nad naše územie začína nasúvať od juhozápadu. Prináša dážď do oblasti juhozápadného Slovenska, ale skoro ráno sa objaví aj sneh.

Začína pršať. Kde bude do rána snežiť ?

Tlaková níž, ktorá počas dnešného dňa v dominantnej miere ovplyvňovala počasie na Balkáne a v širšej oblasti Álp začína postupne ovplyvňovať počasie aj v strednej Európe, vrátane nášho územia.

Aktuálne sa už na juhozápade nášho územia vyskytuje dážď. Zrážky sa vyskytujú aj juhozápadne od nás, pričom juhozápadne od spojnice Hannover - Plzeň - Viedeň a Szombathely sneží.

sneženie-fialová, dážď-modrá, zdroj: Wetteronline.de
sneženie-fialová, dážď-modrá, zdroj: Wetteronline.de

Sneženie tak spôsobuje problémy v horských oblastiach na juhozápade Česka, či v Rakúsku alebo v Slovinsku.

V priebehu nadchádzajúcich hodín však nejaké to sneženie čaká aj naše územie. Zrážky sa budú od juhozápadu postupne rozširovať nad mnohé miesta nášho územia.

Prevažne by sa malo jednať o zrážky kvapalné, no na horách zhruba od nadmorskej výšky 1000 m n.m. by sa malo jednať skôr o zrážky snehové.

Táto hranica však nie je fixná, keďže na severe sa nachádza chladnejší vzduch a tu by mohla hranica sneženia poklesnúť aj nižšie.

Celkovo sa očakáva, že sneh napadne predovšetkým na horách. Pripadnúť by najmä v oblasti Nízkych Tatier mohlo aj okolo 10 cm nového snehu.

Očakávaná výška nového snehu
Očakávaná výška nového snehu

V nižších polohách však bude pomerne výraznejšie pršať a napršať by mohlo 10 až 20 mm zrážok.

Pozor si treba dať najmä v severnej polovici nášho územia. Problémom je totiž to, že tu budú teploty počas noci klesať pod bod mrazu. V Liesku je napríklad už teraz len -4,4 °C. Zrážky, ktoré tak budú vypadávať v kvapalnom skupenstve môžu vytvárať nebezpečnú poľadovicu.

Najnovšie správy