Začína sa astronomické leto: Dnes nás čaká najkratšia noc v roku

21.06.2022 o 07:00 - Veronika Salayová

Zobudili sme do prvého letného dňa − dnešným dňom totiž oficiálne začína leto. O 11.13 hod. nastáva na našom území letný slnovrat. 

Začína sa astronomické leto: Dnes nás čaká najkratšia noc v roku
Ilustračné. Foto: unsplash

Kým meteorologické leto začalo 1. júna, astronomické leto začína o približne tri týždne neskôr. Dnes nás čaká oficiálne prvý letný deň, pričom v tento deň nastáva letný slnovrat.

Letný slnovrat teda v tomto roku nastáva 21. júna presne o 11.13 hod. hod. Severný pól Zeme je v tento okamih maximálne naklonený k Slnku, ktorého svit dopadá kolmo na obratník Raka. Je to prvý deň leta na severnej pologuli a prvý deň zimy na južnej pologuli. 

Najkratšia noc v roku

Dnes tak nastáva na severnej pologuli letný slnovrat, ktorý sa vyznačuje najdlhším dňom v roku. Dĺžka dní sa mení v závislosti od lokality.

Čím ideme severnejšie od rovníka, tým je čas slnečného svitu dlhší, na južnej pologuli je to naopak, čiže platí, že čím je dané mesto severnejšie, tým je dlhší čas slnečného svitu. 

V našom hlavne meste dnes napríklad vyšlo slnko o 4.51 hod. a zapadne o 20.55 hod. Jasný deň (slnko nad obzorom) tak bude dlhý 16 hodín a 4 minúty.

Na severe dlhší deň ako na juhu

V Košiciach však bude dnes o tri minúty dlhší jasný deň než v Bratislave. Vo východnej metropole dnes vyšlo slnko skôr, a to o 4.31 hod., a zapadne o 20.41. Jasný deň bude trvať spolu 16 hodín a 9 minút. 

Najdlhší deň v rámci Slovenska tak bude na severe nášho územia. Napríklad v Poprade nastal východ slnka o 4.34 hod. a západ nastane o 20.47 hod, čiže slnko nad obzorom sa dnes bude nachádzať 16 hodín a 12 minút. 

Od ďalších dní sa budú dni za vidna postupne skracovať až do jesennej rovnodennosti, kedy sa dĺžka medzi dňom a nocou vyrovná.