Začína sa hurikánová sezóna 2021. Aká je prognóza?

31.05.2021 o 18:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Atlantická sezóna sa oficiálne začína v utorok 1. júna. Pre pomenovanie búrok je pripravených 21 mien. Aká je tohtoročná prognóza hurikánov a aká je šanca, že hurikán môže dopadnúť na pevninu?

Začína sa hurikánová sezóna 2021. Aká je prognóza?
Foto: NOAA

Minuloročná hurikánová sezóna v Atlantiku bola mimoriadne aktívna. Priniesla 30 pomenovaných búrok. Predtým najaktívnejšou atlantickou sezónou hurikánov bol rok 2005, ktorý priniesol Katrinu, Ritu či Wilmu. 

Tento rok sezóna začína 1. júna a odborníci na hurikány zverejnili aj svoje prognózy, ktoré naznačujú, že hurikánov bude aj tento rok viac než dosť. 

Teplé vody v Atlantiku

Posledné týždne ukázali, že teplota vody v Atlantickom oceáne je už oveľa teplejšia ako obvykle. Keďže teplé oceánske vody sú hlavným zdrojom paliva pre tropické cyklóny, je to nepochybne dôležitý faktor, ktorý veľa naznačuje. 

Vedci sa zhodujú na tom, že tento rok nás čaká ďalšia veľmi aktívna sezónu hurikánov v roku s nadpriemerným počtom tropických búrok a hurikánov.

Okrem toho meteorológovia dávajú veľmi veľkú, a to až takmer 70 % -nú šancu na veľký dopad hurikánu pozdĺž amerického pobrežia.

Upozorňujeme, že typická sezóna má asi 50 %-nú pravdepodobnosť, že americká pevnina bude zasiahnutá veľkým hurikánom.

Mená hurikánov 2021

Búrky dostávajú svoje mená a ich používanie počas sezóny hurikánov pomáha prognostikom sledovať a poskytovať informácie o viacerých búrkach, ktoré by mohli prebiehať súčasne.

Tento rok sú pomenovania tropických búrok a hurikánov nasledovné: Ana, Bill, Claudette, Danny, Elsa, Fred, Grace, Henri, Ida, Julian, Kate, Larry, Mindy, Nicholas, Odette, Peter, Rose, Sam, Teresa, Victor a Wanda.

Najnovšie správy