Začínajú sa tvoriť búrky. V Maďarsku úradujú aj supercely

15.09.2022 o 15:01 - Veronika Sádovská

Zvlnený studený front už prechádza našim územím aj územím našich susedov. Najkritickejšie je to momentálne v Maďarsku, tam úradujú aj supercelárne búrky.

Začínajú sa tvoriť búrky. V Maďarsku úradujú aj supercely
Krúpy v Slovinsku, foto: Mojca Gračner

Prvé zrážky sa u nás už začali tvoriť krátko popoludní. Aktuálne máme na viacerých častiach Slovenska dážď. Prvá búrky vznikla na severovýchode územia pred treťou hodinou, ale rýchlo prešla na západ nad Poľsko.

Oblačnosť k nám prechádza zo západu až severozápadu. Rovnaké prúdenie je aj v Maďarsku a Česku.

Česko je na to lepšie

V Českej republike narobil problémy len dážď, kde dve rieky pri silnejších dažďoch dosiahli 1. povodňový stupeň.

Počas včerajšieho dňa napršalo v okolí Plzne do 30 mm zrážok a aj včera mali dosť daždivo. Predpokladá sa však, že dážď postupne ustane a povodňová hrozba by mala pominúť.

Horšie je to v Maďarsku

Horšie je to v Maďarsku. Tam vznikla už aj supercelárna búrka. Pri dnešných búrkach sa môžu objaviť rôzne nebezpečné javy - od silného vetra, krúp až po tornádo.

Cez juhozápadnú hranicu prenikla do oblasti Kaposváru. Búrky do Maďarska prichádzajú aj zo západu a nové sa tvoria v okolí hlavného mesta - Budapešti.

Pri spomínanej supercele, ktorá sa dostala ku Kaposváru vznikli aj stredne veľké krúpy ešte v Slovinsku. Ostatné búrky sú sprevádzané hlavne silnou bleskovou aktivitou a výdatnými zrážkami.