Začínajú sa tvoriť prvé búrky. Postupne budú pribúdať a naberať na sile. Kde si treba dať pozor?

07.05.2022 o 11:11 - Dominik Cenkner

Ani v dnešný deň si od búrok neoddýchneme. Tie prvé sa pritom už začínajú tvoriť. S pribúdajúcim časom ich bude viac a viac.

Začínajú sa tvoriť prvé búrky. Postupne budú pribúdať a naberať na sile. Kde si treba dať pozor?
Ilustračné foto, zdroj: Monika Nováková

Počasie u nás dnes ovplyvňuje nevýrazné frontálne rozhranie. To je navyše spojené s tlakovou nížou, ktorej stred sa nachádza nad centrálnym Stredomorím.

Napriek tomu, že počas noci v severozápadných oblastiach pršalo a celkovo oblačnosť je na našom území zväčšená, tak to nebráni ďalšej konvekcii a k rozvoju búrkovej činnosti, čo sa aktuálne aj deje.

Prvé búrky sa začali vytvárať v oblasti na severe Slovenska. Konkrétne ide o oblasť v okolí obce Ždiar v okrese Poprad.

Búrky sú od počiatku pomerne intenzívne. Za krátky čas detekcie bleskov zaznamenali už vyše stovku bleskov.

Búrky sú zatiaľ sprevádzané výraznejším dažďom a zosilnením vetra. S pribúdajúcim časom však môžu naberať na sile.

Búrlivo bude aj najbližšie hodiny

S búrkami treba počítať aj v nasledujúcich hodinách. Postupne budú naberať na sile, a sprevádzané môžu byť intenzívnejšími prejavmi.

Búrky sa počas dnešného dňa budú vyskytovať na viacerých miestach nášho územia, pričom ich najvyššia pravdepodobnosť je v severnej polovici územia.

Búrky v uplynulých dňoch pritom na našom území už stihli udrieť v plnej sile. V stredu udreli na západe našej krajiny, keď najintenzívnejšie prejavy a to najhoršie sa udialo v oblasti Malých Karpát a v ich blízkosti.

O deň na to búrky spôsobovali škody na východe Slovenska. Stacionárna búrka zasiahla obce Hermanovce a Jarovnice, kde podľa radarových odrazov spadlo okolo 30 až 40 mm zrážok, čo automaticky vyvolalo bleskové povodne.

Polohu aktuálnych búrok môžete sledovať aj LIVE. A to prostredníctvom nášho iRadaru.