Začne sa hurikánová sezóna skôr? Meteorológovia prišli s novým návrhom

16.03.2021 o 11:30 - Veronika Salayová
  • Článok

Atlantická hurikánová sezóna sa oficiálne začína 1. júna, avšak za posledných šesť rokov sa búrky začali tvoriť skôr. Meteorológovia preto začali s prehodnocovaním oficiálneho začiatku hurikánovej sezóny v Atlantiku. 

Začne sa hurikánová sezóna skôr? Meteorológovia prišli s novým návrhom
Ilustračné. Foto: NASA

Na stretnutí Svetovej meteorologickej organizácie (WMO), ktoré sa bude konať tento týždeň, budú meteorológovia rokovať o možnej zmene v definovaní sezóny hurikánov. 

Hurikánová sezóna sa oficiálne začína každý rok 1. júna, a to od polovice 60. rokov. Posledné roky však ukazujú, že sezóna búrok začína skôr.

„Hurikánová sezóna 2020 bola jednou z najnáročnejších v 40-ročnej histórii programu tropických cyklónov WMO,“ hovorí generálny tajomník WMO Petteri Taalas.

Minuloročná atlantická hurikánová sezóna mala celkovo 30 pomenovaných búrok. Dve z týchto búrok, Arthur a Bertha, sa sformovali už v máji, teda pre oficiálnym začiatkom sezóny. 

Meteorológovia preto prišli s návrhom, že oficiálny začiatok hurikánovej sezóny v Atlantiku by mohol byť 15. mája

Odborníci poznamenali, že v posledných rokoch pretrvávajú tropické búrky, ktoré vytvárajú pevninu, oveľa dlhšie a spôsobujú väčšie škody ako v minulosti. Jedným z možných vysvetlení sú klimatické zmeny v dôsledku globálneho otepľovania.

Počet pomenovaných búrok sa v priebehu desaťročí zvyšoval, avšak neexistujú žiadne priame dôkazy o tom, že je to výsledok globálneho otepľovania.

Predpokladá sa však, že zmena podnebia má istý vplyv na intenzitu tropických búrok a hurikánov, a teda aj na ich možné dopady. 

Najnovšie správy