Zajtra budeme môcť pozorovať polotieňové zatmenie Mesiaca

09.01.2020 o 12:10 - Ľubomír Franko
  • Článok

Piatok prinesie na oblohu zaujímavý astronomický úkaz. Mesiac sa večer ponorí do polootieňového zatmenia. Jav budeme môcť pozorovať aj na Slovensku.

Zajtra budeme môcť pozorovať polotieňové zatmenie Mesiaca

Počas piatku večera budeme môcť z územia Slovenska, ale aj ďalších krajín Európy, sledovať polotieňové zatmenie Mesiaca.

Prečo polotieňové? Slnko je totiž podstatne väčšie ako Zem. Preto nesvietia slnečné lúče len priamo na Zem, no takisto aj mierne zboku. Zemský tiež preto nie je homogénny, no je rozdelený na dve časti. Oblasť kde je svetlo úplne blokované (umbra) a oblasť kde je blokovaná len časť svetla (penumbra) - polotieň. 

V piatok o 10:08 sa začne Mesiac dostávať do oblasti penumbry, presúvať sa teda začne cez polotieň Zeme.

Celý proces zatmenia bude trvať približne do 22:12. V maximálnej fáze zatmenia o 20:10 sa bude v polotieni nachádzať asi 90% mesačného kotúča. 

Pri polotieňovom zatmení Mesiac z oblohy úplne nezmizne, no výrazne stmavne. Tradične osvetlený bude len jeho horný okraj, ktorý predstavuje 10% mesačného kotúča, ktoré do polotieňa nevstúpia. 

Výhodou pozorovateľov na Slovensku bude aj to, že počas zimy býva obloha čistejšia a priezračnejšia. Aj v piatok budeme na našom území večer pozorovať prevažne jasné počasie, viac oblačnosti bude len na východe Slovenska. 

Najnovšie správy