Zajtra nás čaká extrémne horúci deň. Teploty budú atakovať +35 °C

27.07.2020 o 21:15 - Dominik Cenkner
  • Článok

Po premenlivom a najmä búrlivom víkende nás zajtra čaká mimoriadne teplý deň. Teploty sa na juhozápadnom Slovensku vyšplhajú až na +35 °C.

Zajtra nás čaká extrémne horúci deň. Teploty budú atakovať +35 °C
Ilustračné. Foto: shine365.marshfieldclinic.org

Dnes sa ešte nad našim územím rozpadal studený front, ktorý priniesol zrážky najmä vo východnej časti krajiny. Maximálne teploty sa pohybovali v rozmedzí od +23 °C do +28 °C, pričom na juhu bolo miestami aj teplejšie.

Zajtra bude od juhu zasahovať do našej oblasti nevýrazná tlaková výš. Súčasne bude v brázde nízkeho tlaku vzduchu postupovať cez strednú Európu ďalej
na východ studený front, pred ktorým k nám od juhozápadu vyvrcholí prílev
veľmi teplého vzduchu.

A práve vďaka tomu sa dočkáme pomerne vysokých teplôt, ktoré sa budú pohybovať od +27 stupňov až po +35 °C na západe krajiny. Pripomenieme, že zatiaľ najvyššiu tohtoročnú teplotu zaznamenali v Senici 10. júla, a to konkrétne +35,3 °C.

Zatiaľ tak nie je jasné, či sa zajtra dočkáme najteplejšieho dňa tohto roka, alebo „len“ druhého najteplejšieho dňa. Čo je však jasné už teraz, že takéto extrémne teplo môže predstavovať potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov.

Meteorológovia preto vydali aj výstrahu pred vysokými teplotami. Výstraha prvého stupňa platí pre časť západného a juh stredného Slovenska. Druhý stupeň zas platí pre krajný západ a juhozápad nášho územia.

Najnovšie správy