Zamávajte snehu. V nížinách sa roztopí a teploty polezú k +10°C

Článok
Posledné zbohom môžete dať snehovej pokrývke v nižších polohách. Počas niekoľkých desiatok hodín sa totiž roztopí.

Január priniesol celkom príjemný, zimný charakter počasia. Tomu je však už koniec. Včera k nám začal prúdiť teplejší vzduch a dnes sa prejaví ešte viac. Odmäk zavládne na viacerých miestach a sneh sa postupne roztopí. Polárny vortex, ktorý k nám prinášal v uplynulých dňoch studený arktický vzduch sa stiahne nad severný Atlantik, severnú Európu a nad Arktídu a v Európe sa obnoví anticyklonálna situácia podobná z decembra.

Uplynulý december nepriniesol silné mrazy a prírodný sneh nenapadal ani na horách. Dlhé týždne k nám totiž prúdil od západu z Atlantiku teplý vzduch, ktorý prinášal aj na naše územie vysoké teploty. Veľmi podobná situácia nastane aj v nasledujúcich dňoch. Z Atlantiku sa cez celú južnú Európu rozšíri mohutná oblasť tlakovej výše, okolo ktorej bude do Európy z Atlantiku prúdiť teplý vzduch. Rozdiel však bude v tom, že vzduch, ktorý k nám bude prúdiť bude na rozdiel od toho decembrového o poznanie vlhší, a tak sa pripravte sa dažďové zrážky, ktoré môžu lyžiarsky terén zhoršiť aj na horách.

Animácia na nadchádzajúce dni jasne znázorňuje prílev teplého vzduchu od západu z Atlantiku po okraji mohutnej tlakovej výše, ktorá sa rozloží nad južnou Európou. Toto obdobie však nebude stále a očakávajú sa vpády chladnejšieho vzduchu. Vpády však budú v trvaní jedného, max. niekoľkých dní a potom sa opäť vráti teplejšie počasie.

Počas utorka vystúpia maximálne teploty na našom území na 0 až +7°C a tak sa snehová pokrývka v nižších polohách bude rýchlo topiť. Zrýchlenie umocnia nasledujúce dni. V stredu vystúpi maximálna denná teplota až na +9°C.

S oteplením treba počítať aj na našich horách. Teploty sa tu budú pohybovať okolo nuly a lyžiarske zjazdovky tak začnú mäknúť.

Vo štvrtok už môžu teploty na juhozápade počas dňa vystúpiť na +10°C a prílev teplého vzduchu vo výškach zmohutnie. Numerické predpovedné modely očakávajú, že vzduch, ktorý k nám bude prúdiť bude až o viac ako 10°C teplejší ako je dlhodobý priemer na súčasnú ročnú dobu.

Sneh v nížinách tak už čoskoro bude minulosťou a zmiernia, prípadne niekde odídu aj mrazy. Nasledujúce dni je pred nami teplejší charakter počasia a výrazný vpád arktického vzduchu, ako tomu bolo uplynulé dni sa vo vyhliadke do 10. februára aktuálne nenachádza.

img