Západ Európy zápasí s horúčavami, Francúzsko trápia výpadky elektriny

Článok
Francúzsko vníma horúce počasie obzvlášť citlivo, keďže v roku 2003 si tam vlna horúčav vyžiadala tisíce mŕtvych.

Obyvatelia západoeurópskych krajín naďalej čelia mimoriadnym letným horúčavám v dôsledku prúdenia horúceho vzduchu zo severu Afriky, ktorý v uplynulých dňoch zasiahol Španielsko, Portugalsko, Britániu či Francúzsko. Podľa agentúry AP by mala teplota vzduchu v Paríži dnes popoludní stúpnuť na 39 stupňov Celzia.

Parížske úrady zriadili špeciálne klimatizované miestnosti pre verejnosť a zaujímajú sa o stav obyvateľov vo vyššom veku, ako aj ďalších zraniteľných skupín.

Francúzsko vníma horúce počasie obzvlášť citlivo, keďže v roku 2003 si tam vlna horúčav vyžiadala tisíce mŕtvych.

Agentúra DPA dnes uviedla, že približne 600.000 domácností na severozápade Francúzska postihli v noci na dnes výpadky v zásobovaní elektrinou spôsobené prudkým kolísaním teplôt. Problémy s dodávkami prúdu hlásili z oblastí na Loire, Bretónska a častí Normandie. Okolo 20.000 domácností v bretónskom meste Vannes bolo bez elektriny aj v dopoludňajších hodinách, inde sa dodávky podarilo obnoviť väčšinou už ráno.

Pre vysoké teploty sú v pohotovosti aj úrady v Británii (na londýnskom letisku Heathrow dosiahla teplota dopoludnia 33 stupňov Celzia) a Taliansku. V Španielsku a Portugalsku vydali ešte v pondelok výstrahy a odporučili obyvateľom, aby sa pred teplom chránili. V stredom a severnom Portugalsku úrady tiež upozorňujú na vysoké riziko vzniku lesných požiarov.

Na juhozápade Francúzska namerali tento týždeň 42 a v Córdobe na juhu Španielska takmer 44 stupňov Celzia.

img