Západ zalievajú búrky. Prinesú cez 100 mm

01.09.2018 o 13:45 - Ľubomír Franko
  • Článok

Mimoriadne nepriaznivé počasie čaká až do pondelku večera západ Slovenska. Oblasť zasiahne séria búrok, ktoré prinesú mimoriadne vysoké úhrny zrážok.

Západ zalievajú búrky. Prinesú cez 100 mm

Už v týchto chvíľach sa na západe Slovenska vyskytujú početné búrky. Tie sa tvoria repetitívne a prinášajú výdatnejšie zrážky. Najviac zatiaľ napršalo v Bielom Kostole pri Trnave, kde za posledných 6 hodín spadlo 18,1 mm.


úhrn zrážok za posledných 6 hodín, k 13:00 1.9.2018, zdroj: SHMÚ

Výdatné zrážky sa budú na juhozápade vyskytovať aj naďalej. Minimálne do noci z pondelku na utorok sa tu budú vyskytovať intenzívne zrážky v podobe prehánok a búrok. Do pondelku večera môže najmä v Bratislavskom a Nitrianskom kraji napršať 50 až 100 milimetrov, ojedinele to bude aj viac.

Keďže zrážky budú prúdiť od juhu, najviac zrážok sa očakáva v juhovýchodnej časti Malých Karpát. S tým rátajú aj modely, ktoré pre túto oblasť počítajú s hodnotami až do 150 mm.

Presné rozloženie zrážok robí modelom pri takýchto situáciach veľký problém. Hlavný pás zrážok môže preto byť oproti predpovedným mapám posunutý aj o desiatky kilometrov v JZ-SV smere.

Najnovšie správy