Západ zalievajú búrky. Prinesú cez 100 mm

Článok

Mimoriadne nepriaznivé počasie čaká až do pondelku večera západ Slovenska. Oblasť zasiahne séria búrok, ktoré prinesú mimoriadne vysoké úhrny zrážok.

Západ zalievajú búrky. Prinesú cez 100 mm

Už v týchto chvíľach sa na západe Slovenska vyskytujú početné búrky. Tie sa tvoria repetitívne a prinášajú výdatnejšie zrážky. Najviac zatiaľ napršalo v Bielom Kostole pri Trnave, kde za posledných 6 hodín spadlo 18,1 mm.


úhrn zrážok za posledných 6 hodín, k 13:00 1.9.2018, zdroj: SHMÚ

Výdatné zrážky sa budú na juhozápade vyskytovať aj naďalej. Minimálne do noci z pondelku na utorok sa tu budú vyskytovať intenzívne zrážky v podobe prehánok a búrok. Do pondelku večera môže najmä v Bratislavskom a Nitrianskom kraji napršať 50 až 100 milimetrov, ojedinele to bude aj viac.

Keďže zrážky budú prúdiť od juhu, najviac zrážok sa očakáva v juhovýchodnej časti Malých Karpát. S tým rátajú aj modely, ktoré pre túto oblasť počítajú s hodnotami až do 150 mm.

Presné rozloženie zrážok robí modelom pri takýchto situáciach veľký problém. Hlavný pás zrážok môže preto byť oproti predpovedným mapám posunutý aj o desiatky kilometrov v JZ-SV smere.