Západ zasiahne ráno mrznúci dážď. Inde bude výrazne snežiť

16.02.2021 o 19:11 - Peter Minárik
  • Článok

Slovensko čaká zhoršenie počasia, ktorá dorazí na naše územie už v ranných hodinách. Zatiaľ čo na západe územia hrozí nebezpečný mrznúci dážď, tak inde bude snežiť a sneženie môže byť aj výdatnejšie.

Západ zasiahne ráno mrznúci dážď. Inde bude výrazne snežiť

Počasie sa na Slovensku v nadchádzajúcich hodinách výrazne zhorší. Môže za to ďalší frontálny systém, ktorý začne počasie na Slovensku ovplyvňovať už v ranných hodinách a prinesie zhoršenie počasia na celé naše územie.

V priebehu dnešného dňa ovplyvňoval počasie na našom území teplý front. Ten priniesol na naše územie sneženie, ktoré spôsobovalo komplikácie predovšetkým na západe nášho územia. Tento teplý front však bude mať vplyv na počasie na našom území aj počas nadchádzajúcich hodín.

Za týmto teplým frontom k nám totiž do výšok nad západné Slovensko začal prúdiť teplejší vzduch, no zatiaľ čo vo výškach prúdi teplý vzduch, tak v nižších vrstvách atmosféry sa udržuje chladnejší vzduch.

Do takéhoto prostredia príde počas rána ďalší front, ktorý prinesie zrážky a keďže na západe bude vo výškach teplota nad nulou a pri zemi pod bodom mrazu, tak tu hrozí nebezpečný mrznúci dážď.

Mrznúci dážď by mal na naše územie doraziť po 5:00 a postupne sa presunie cez celé západné Slovensko. Na cestách tak bude spôsobovať nebezpečnú poľadovicu a ľad bude obaľovať aj vedenia, či stromy. Situácia na západe tak bude do obeda pomerne nebezpečná.

Počas popoludnia sa bude situácia zlepšovať. Teplý vzduch by sa mal postupne dostať aj do spodných vrstiev atmosféry a popoludní sa na západe Slovenska oteplí až na +10 °C. Ľad sa tak roztopí.

Zatiaľ čo západné Slovensko bude sužovať mrznúci dážď, tak na strednom a východnom Slovensku sa bude studený vzduch vyskytovať aj vo výškach a bude tu tak snežiť.

Sneženie by mohlo byť aj výraznejšie. Očakáva sa, že napadne od 1 do 5 cm nového snehu, ale na severe a na krajnom východe sa výška nového snehu môže pohybovať až do 10 cm. Mapu očakávanej snehovej pokrývky nájdete pod článkom.

Najnovšie správy