Záplavy v Sudáne zabíjajú. Úrady hlásia už 99 obetí

05.09.2020 o 14:00 - Dominik Cenkner

Africký štát Sudán už niekoľko týždňov trápi daždivé počasie, ktoré spôsobuje rozsiahle záplavy. Kompetentní už hlásia takmer stovku obetí a vyše 100 tisíc zničených domov.

Záplavy v Sudáne zabíjajú. Úrady hlásia už 99 obetí
Ničivé povodne v Sudáne, Foto: bloomberg.com

Kvôli povodniam sudánska vláda rozhodla o vyhlásení stavu núdze. Ten bude trvať 3 mesiace. Rovnako tak celú krajinu vyhlásili za oblasť postihnutú prírodnou katastrofou.

Rozsiahle záplavy zasiahli už 16 sudánskych štátov. Spôsobili už obrovské škody, keď poškodilo alebo úplne zničilo už vyše stotisíc domov. Žiaľ, úrady hlásia aj obete na životoch. Zatiaľ je v súvislosti s povodňami zaznamenaných 99 úmrtí, 46 ľudí sa pri nich zranilo.

Daždivé počasie v uplynulých týždňoch zdvihli aj hladinu rieky Níl. V Sudáne tam v dôsledku toho namerali najvyššiu hladinu od začiatku robenia záznamov.

Nepriaznivú situáciu v krajine by pomohla zvládnuť Priehrada veľkej etiópskej obrody. Tú postavili proti prúdu Nílu, stala sa však predmetom sporov v regióne.

Informácie priniesla agentúra TASR spolu s DPA, ktorá sa odvoláva na oznámenie ministerstva práce Sudánu. To bolo prijaté po zasadnutí Rady bezpečnosti a obrany.