Zatmenie slnka bude sprevádzať slnečné počasie. Energetici sa obávajú

Článok
Zatmenie Slnka, ktoré nás čaká už zajtra budeme môcť vďaka slnečnému počasia pozorovať na celom území.
Príroda nám v uplynulé dni ukazuje svoje krásy. V priebehu utorka a stredy bolo možné vo viacerých krajinách Európy, vrátane Slovenska pozorovať výnimočný úkaz akým je polárna žiara. Už v piatok nás čaká ďalší zaujímavý úkaz v podobe čiastočného zatmenia Slnka.
Toto zatmenie bude najvýraznejšie od roku 2011 až do roku 2026. Mesiac zakryje zhruba 60 % slnečného disku. Ďalšie zatmenie nás síce čaká až v júni 2021, kedy však Mesiac zahalí len okolo 5 % Slnka. Výraznejšie zatmenie nastane v októbri v roku 2022, kedy Mesiac zahalí okolo 40 % slnečného disku.

Ako bude prebiehať zatmenie ?

Mesiac začne Slnko zahaľovať od severovýchodu. Postupne zahalí takmer celý slnečný disk od severu a Mesiac bude odchádzať smerom k severozápadu.

 
Zatmenie bude možné vďaka počasiu pozorovať na celom území

Počasie by v piatok malo byť na našom území pod vplyvom oblasti vyššieho tlaku. Prevládať by tak na celom území malo prevažne jasné až polojasné počasie. Len v oblasti krajného východu a severovýchodu môže byť oblačnosti o niečo viacej, ale zatmenie Slnka bude aj tu možné pozorovať.
 
Počasie síce priať bude, no rozhodne nepozerajte na Slnko voľným okom. Zabezpečte si okuliare s ochrannou fóliou. Nápomocné môžu byť aj zváračské sklá.
Ak ani jednu z ochranných pomôcok nemáte, tak aby ste sa vyhli poškodeniu zraku, navštívte radšej planetárium alebo sledujte online prenos na webe.
 
Zatmenie začne o 9:37 v Bratislave a o 9:44 v Košiciach.  Maximálne zatmenie bude na západe krajiny okolo 10:45 a na východe okolo 10:50. Zatmenie skončí okolo 12:00.
 
Energetickej sústave hrozí blackout
 
Zatmenie Slnka, ktoré nastane takmer v celej Európe robí veľké starosti prevádzkovateľom energetických sietí. Počasie sa totiž zmenilo a podľa najčerstvejšej predpovede bude v štátoch ako Nemecko, Poľsko, Česká republika a Taliansko panovať taktiež slnečné počasie. Oblačnosť sa začne nad Nemecko nasúvať od severu a zatmenie by malo zasiahnuť až okolo 70 percent krajiny. Tu zároveň bude zatmenie Slnka výraznejšie ako u nás. Mesiac zakryje slnečný kotúč až na 80 %.
foto: Oblačnosti nad Európou bude málo
 
Zatmenie začne už okolo 8:40 v Portugalsku a skončí okolo 12:40 v Poľsku. Spoločnosť ENTSO-E, ktorá združuje 41 prevádzkovateľov v 34 krajinách informovala, že nie je vylúčený kolaps prenosovej sústavy v niektorých oblastiach. Problémom totiž bude spomínané zatmenie, v dôsledku ktorého dôjde k prudkému poklesu vo výrobe elektrickej energie z fotovoltaiky a následný prudký nárast výroby, čo rozkolísa prenosovú sústavu.
Výroba dosahuje v Nemecku úroveň 15 %, čo sú výrazné hodnoty na fakt, že významný podiel na výrobe elektrickej energie má fotovoltaika aj v iných krajinách Európy, kde taktiež dôjde k zatmeniu.
 
Energetici sa tak pripravujú na ťažký deň, aby energetickú sústavu v Európe, ktorá je prepojená udržali stabilnú.
 
Určite si tak v piatok minimálne od 10:30 do 11:00, kedy bude zatmenie Slnka u nás najvýraznejšie nezabudnite tento výnimočný jav pozrieť.
img