Sonda zachytila zaujímavé útvary na povrchu Marsu. O čo ide?

10.11.2022 o 21:00 - Zuzana Macháčová

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter zachytila na povrchu Marsu „pupienky“. Tieto zaujímavé útvary vznikli v dôsledku dopadu vesmírnej skaly v blízkosti južného pólu planéty.

Sonda zachytila zaujímavé útvary na povrchu Marsu. O čo ide?
Zdroj: NASA/JPL-Caltech/UArizona

Povrch Marsu je pokrytý množstvom geologických útvarov. V niektorých môžeme vidieť ľudskú tvár, iné pripomínajú pyramídy alebo budovy. Sonde Mars Reconnaissance Orbiter sa podarilo spozorovať štruktúry pripomínajúce „pupienky“. 

Hoci sa zdá, že na fotografií sú malé červené kopce pokryté bielou látkou, v skutočnosti ide o priehlbiny. Vedci z Arizonskej univerzity vysvetľujú, že priehlbiny vznikli pri dopade meteoritu. Vesmírna skala sa v riedkej atmosfére Marsu rozpadla na niekoľko kusov a vytvorila priehlbiny.

Odkiaľ sa vzali biele škvrny?

Výskumníci dodávajú, že tento zhluk kráterov vzbudzuje zvedavosť nielen kvôli svojmu vzhľadu. Útvar sa nachádza v oblasti južného pólu Marsu, kde sa väčšinou pozorujú jednotlivé krátery. 

Doteraz si vedci mysleli, že meteority sa môžu rozpadnúť len v určitých zemepisných šírkach planéty. Avšak nový výskum naznačuje, že tento jav môže súvisieť skôr s vlastnosťami samotných hornín než s atmosférou Marsu.

Na Marse sú sezónne polárne čiapočky zložené zo suchého ľadu, teda oxidu uhličitého. Na jar, keď na ľad svieti slnko, sa mení z pevnej látky na plyn a spôsobuje eróziu povrchu. Suchý ľad prechádza priamo z pevného skupenstva na paru, na rozdiel od ľadu, ktorý sa pri oteplení rozpúšťa na kvapalinu.

Sonda Mars Reconnaissance Orbiter zachytila okamih, kedy zamrznutý oxid uhličitý stále pokrýval oblasť okolo kráterov. V lete ľad zmizne v atmosfére, ale na povrchu ostanú stále „pupienky“. Vedec Candy Hansen uviedol: „Takýto typ erózie sa nikde na Zemi prirodzene nevyskytuje, pretože naše podnebie je príliš teplé.“