Jedinečný fenomén v Nemecku. Objavil sa cirkumzenitálny oblúk

10.11.2020 o 18:32 - Peter Minárik
  • Článok

Dnes ráno pozorovali v Nemecku zaujímavý jav. Na oblohe sa objavil fascinujúci halový jav, ktorý sa vyskytuje do roka veľmi ojedinele a keď sa už vyskytne tak zvykne byť pomerne výrazný. Ide o tzv. Cirkumzenitálny oblúk.

Jedinečný fenomén v Nemecku. Objavil sa cirkumzenitálny oblúk
foto: Gerd Bierling

Počasie v uplynulých dňoch je v našej oblasti pomerne nudné. Vplyv tlakovej výše zabezpečuje stabilné a inverzné počasie.

V nižších polohách tak panuje väčšinou zamračené a hmlisté počasie a vo vyšších polohách je prevažne slnečno.

Slnečné ráno v našej oblasti panuje v uplynulých dňoch len ojedinele. Jedno také mali dnes v Nemecku a vyskytol sa tam pomerne zaujímavý jav.

Lom svetla dokáže na oblohe vyčariť pekné a zaujímavé javy. Pomerne často sa na našom území vyskytuje dúha, avšak sú oveľa zriedkavejšie javy.

Hovoríme o tzv. halových javoch, ktoré vznikajú pri prechode svetla ľadovými kryštálmi v atmosfére. Tieto halové javy sa delia na niekoľko druhov.

Zo všetkých halových javov je najzriedkavejší výskyt tzv. cirkumzenitálneho oblúka a práve ten sa dnes vyskytol v Nemecku na rannej oblohe.

Ide o optický jav, podobný dúhe, ktorý vzniká lámaním slnečného svetla cez ľadové kryštály v oblakoch typu cirrus alebo cirrostratus. Najčastejšie je ho možné pozorovať práve na jeseň.

Najnovšie správy