Záver decembra vrátane Vianoc by mal byť teplotne nadpriemerný

04.12.2019 o 20:40 - Ľubomír Franko
  • Článok

Vianoce sú síce ešte ďaleko a predpovedať počasie na toto obdobie je momentálne nemožné. Existujú však už klimatické vyhliadky, ktoré vedia odhadnúť odchýlku teploty a zrážok od dlhodobého priemeru. Ako to vidia s tohtoročnými Vianocami?

Záver decembra vrátane Vianoc by mal byť teplotne nadpriemerný

Klimatické modely už v novembri rátali s nadpriemerne teplou zimou, čo im zatiaľ vychádza. November skončil v oblasti západného Slovensk viac ako 3 °C nad dlhodobým priemerom, na strednom Slovensku to bolo cez 4 °C a na východe bol až o viac ako 5 °C teplejší ako býva zvykom.

S nižšou, no takisto kladnou odchýlkou teploty rátajú modely aj v decembri. Momentálne sa teploty síce pohybujú na úrovni dlhodobého priemeru, no v druhej polovice mesiaca by sa malo otepliť.

Viaceré klimatické modely rátajú s nadpriemerným posledným decembrovým týždňom. Od 24. decembra do 31. decembra by mali teplotné odchýlky dosiahnuť hodnoty okolo +3,5 °C, čo je výrazný nadpriemer.

Očakávaná odchýlka od dlhodobého priemeru pre obdobie 24.12. - 31.12.2019
Očakávaná odchýlka od dlhodobého priemeru pre obdobie 24.12. - 31.12.2019

Posledný decembrový týždeň by mal byť zároveň zrážkovo podpriemerný. Presný charakter počasia sa na takto dlhú dobu predpovedať nedá, no s veľkou pravdepodobnosťou môžeme povedať, že po nadpriemerne teplom novembri skončí teplotne nadpriemerný aj december 2019. 

Najnovšie správy