Záver mája prinesie citeľné ochladenie, ale aj menej zrážok

Článok
Posledné májové dni ovplyvní dnešný presun studeného frontu. Ten ukončí sériu niekoľkých dní s búrkami, ale súčasne sa postará aj o ochladenie.
Uplynulé dni prúdil do našej oblasti od juhu teplý a vlhký vzduch. V tomto vzduchu sa v početnej miere vytvárali búrky, ktoré boli sprevádzané prívalovými zrážkami a lokálne spôsobili komplikácie v podobe zatopených pivníc a ciest. Oveľa väčšie problémy búrky priniesli do susednej Českej republiky, kde búrky zdvihli aj hladinu Vltavy.

Dnes sa charakter počasia zmení. Od severu totiž začne cez naše územie postupovať studený front. Na jeho čele by sa ešte mali vytvárať búrky, ale postupne by búrky mali prechádzať do dažďa. Najviac zrážok by dnes malo spadnúť na severe a to až okolo 30 mm.

Za studeným frontom k nám od severu začne prenikať studený vzduch, čo pocítime už na teplotách v priebehu dnešného dňa. Tie totiž na severe poklesnú len na +12 až +16°C.

Nasledujúce dni budú na našom území premenlivé a vyskytovať sa ešte budú prehánky. Maximálne denné teploty budú stúpať len k hranici +20°C.
Výraznejšie oteplenie by mal priniesť začiatok nového týždňa.
img