Zažili sme najteplejšiu jeseň v histórii! November bol rekordne teplý

07.12.2020 o 16:00 - Veronika Salayová
  • Článok

Vedci z Copernicus Climate Change Service informovali, že november 2020 bol na celom svete najteplejším novembrom od začiatku záznamov a Európa zažila najteplejšiu jeseň v histórii. 

Zažili sme najteplejšiu jeseň v histórii! November bol rekordne teplý
Anomálie teploty povrchového vzduchu pre november 2020. Zdroj: Copernicus

Tento rok opäť padali globálne teplotné rekordy a týkalo sa to aj jesenných mesiacov v Európe. Svetové priemerné teploty počas novembra 2020 boli najvyššie v histórii záznamov.

Údaje z analýzy ukazujú, že november bol o 0,8 °C nad štandardným 30-ročným referenčným obdobím z rokov 1981 až 2010, čo je o 0,1 °C viac ako v predchádzajúcom najteplejšom novembri z roku 2016.  

Aj v Európe boli teploty v novembri obzvlášť vysoké, vďaka čomu bol tohtoročný november druhým najteplejším novembrom v histórii záznamov spolu s rokom 2009. V trvaní jesenného obdobia, a to od septembra do novembra, boli priemerné teploty v Európe rekordné.

Teploty počas jesene v Európe presiahli o 0,4 °C rekord z roku 2006, kedy bola dovtedy zaznamenaná najteplejšia jeseň v Európe. 

Anomálie teploty povrchového vzduchu za september až november 2020. Zdroj: Copernicus
Anomálie teploty povrchového vzduchu za september až november 2020. Zdroj: Copernicus

Väčšina Európy zaznamenala nadpriemerné teploty a obzvlášť teplo bolo v severných a východných častiach kontinentu. Na Slovensku boli jesenné teploty mierne nad normálom. 

Carlo Buontempo, riaditeľ služby pre zmenu podnebia Copernicus v ECMWF, uviedol: „Z globálneho hľadiska bol november v porovnaní s ostatnými novembrami mimoriadne teplým mesiacom. Teploty v Arktíde a na severnej Sibíri zostali trvalo vysoké a morský ľad bol v druhom najnižšom rozsahu. Treba zdôrazňovať dôležitosť komplexného monitorovania Arktídy, pretože sa otepľuje rýchlejšie ako zvyšok sveta.“

Najnovšie správy