Zem by mohla o pár hodín zasiahnuť vzácna meteorická búrka. Bude to všetko alebo nič

30.05.2022 o 18:00 - Veronika Salayová

Astronómovia predpovedajú veľmi zriedkavú meteorickú búrku, ktoré sa vyskytne raz za niekoľko rokov. Našu planétu by mohla jedna z takýchto búrok zasiahnuť už túto noc, avšak ostáva naďalej otázne, či k nej vôbec dôjde. Šanca je 50 : 50. 

Zem by mohla o pár hodín zasiahnuť vzácna meteorická búrka. Bude to všetko alebo nič
Ilustračné. Foto: unsplash

Zem by o pár hodín mohla zasiahnuť veľmi zriedkavá meteorická búrka. O meteorickej búrke hovoríme vtedy, ak je frekvencia meteorov výrazne vyššia ako pri meteorických rojov.

Ide o stovky možno až vyše tisíc „padajúcich hviezd“ za hodinu a nočná obloha je na niekoľko minút doslova posiata meteormi. Takýto pohľad na nočnú oblohu sa v priebehu života nepodarí vidieť hocikomu.

Naposledy k takejto meteorickej búrke na Zemi došlo v roku 2001 a od vtedy nebola pozorovaná žiadna, čiže zrejme pôjde o prvú meteorickú búrku za viac ako 20 rokov.

Astronómovia však upozorňujú, že nie je isté, či vôbec k meteorickej búrke dôjde, pretože táto udalosť sa nedá predpovedať s istotou. Šanca je 50 : 50, čiže to bude všetko alebo nič, informuje NASA. 

Kde? Kedy? Ako?

Možná meteorická búrka bude pochádzať z kométy Schwassmann–Wachmann 3 (SW3), ktorá je v procese rozpadu. Táto kométa je zodpovedná za úlomky prachu, ktoré spôsobujú meteorický roj Tau Herculids.

Kométa SW3 sa v roku 1995 rozdelila na veľké fragmenty a odvtedy sa ďalej štiepi. Už túto noc z pondelka na utorok by sa úlomky kométy mohli dostať do blízkosti Zeme a byť viditeľné zo Zeme.

„Ak sa úlomky kométy SW3 budú pohybovať pomalšie ako rýchlosťou 321 km/h, potom sa na Zem nič nedostane a z tejto kométy nebudú pozorovateľné žiadne meteory,“  uviedol Bill Cooke z NASA. 

Podľa niektorých prognóz, ak by k meteorickej búrke predsa len došlo, bude najlepšie pozorovateľná zo Severnej Ameriky počas jasnej noci okolo 2.00 hod. Meteory budú zdanlivo vychádzať zo súhvezdia Herkula na severnej oblohe.

„Ak sa k nám dostanú tento rok, úlomky z SW3 budú narážať na zemskú atmosféru veľmi pomaly a budú sa pohybovať rýchlosťou 16 kilometrov za sekundu,“ uviedla americká agentúra. Očakáva sa, že meteorická búrka bude trvať iba okolo 15 minút.