Zem zasiahne silnejšia slnečná búrka. Najintenzívnejšia bude v noci

11.10.2021 o 21:26 - Peter Minárik

Našu planétu čaká v nadchádzajúcich hodinách pomerne výraznejšia slnečná búrka. Slnečná búrka môže spôsobiť kolísanie elektrickej siete, prípadne jej dočasné výpadky. Okrem toho však prinesie aj fascinujúcu polárnu žiaru.

Zem zasiahne silnejšia slnečná búrka. Najintenzívnejšia bude v noci
foto: flickr.com

Americký národný úrad pre oceán a atmosféru vydal upozornenie pred blížiacou sa geomagnetickou alebo aj slnečnou búrkou. Tá môže spôsobiť na našej planéte komplikácie, no okrem problémov prinesie aj efektnú polárnu žiaru.

Slnečnú búrku spôsobuje typ slnečnej erupcie, ktorá je nazývaná aj ako vyvrhnutie koronálnej hmoty. Tá bola na Slnku pozorovaná ešte počas soboty a predikcie hovoria, že už o pár hodín zasiahne našu planétu. Najintenzívnejšie prejavy sa očakávajú v noci a do utorkového poludnia nášho času.

Geomagnetická búrka by mohla dosiahnuť kategóriu G2, ktorá radí búrku medzi stredne silnú. Slnko je v súčasnosti na začiatku nového 11 -ročného slnečného cyklu, v ktorom sú erupcie zvyčajne intenzívnejšie a extrémnejšie. Tie by mali vyvrcholiť v roku 2025.

Búrka prinesie problémy aj polárnu žiaru

Americký národný úrad pre oceán a atmosféru (NOAA) vydal varovanie, na základe ktorého môže geomagnetická búrka spôsobiť kolísanie energetickej siete a problémy s napätím vo vyšších zemepisných šírkach, kde je Zem viac exponovaná.

NOAA dodala, že môžu byť zasiahnuté aj satelity a môžu vykazovať „nepravidelnosti orientácie“,.

Okrem problémov však čaká planétu aj pomerne zaujímavé vesmírne divadlo. Vďaka slnečnej búrke bude možné pozorovať aj polárnu žiaru. Tú by dnes v noci mohli pozorovať napríklad aj na severe Škótska, či v New Yorku.

Veľké problémy z minulosti sa neočakávajú

Prebiehajúca slnečná búrka však nespôsobí výraznejšie problémy. Medzi najznámejšie prípady v novodobej histórii patrí udalosť v kanadskom Quebecu v roku 1989. Vplyvom silnej geomagnetickej búrky nemala táto kanadská provincia elektrinu celých 9 hodín.

Za doposiaľ najsilnejšiu búrku sa považuje tzv. Carringtonova búrka v roku 1859. Vtedy zlyhali telegrafné systémy po celej Európe a Amerike a v niektorých prípadoch boli operátori zasiahnutí elektrickým prúdom. Na telegrafných stĺpoch preskakovali elektrické výboje a operátori mohli odosielať a prijímať správy aj keď odpojili zdroj energie. Polárnu žiaru v tomto roku videli aj v oblastiach ako je Havaj, či Kuba.