Zemetrasenie v Afghanistane má už cez 1500 obetí. Smrť v ňom našlo aj množstvo detí

23.06.2022 o 15:01 - Dominik Cenkner

Včerajšie zemetrasenie na východe Afganistanu si vyžiadalo už najmenej 1500 obetí. Toto číslo pritom stále nie je konečné.

Zemetrasenie v Afghanistane má už cez 1500 obetí. Smrť v ňom našlo aj množstvo detí
Silné zemetrasenie zasiahlo východný Afganistan, zdroj: Ansa

Východný Afganistan zasiahlo v noci na stredu silné zemetrasenie. Americká geologická služba najskôr stanovila jeho silu na 6,1 magnitúdy, neskôr toto číslo upravila na 5,9. V oboch prípadoch však ide o veľmi silné zemetrasenie.

Jeho epicentrum sa nachádzalo v hornatej oblasti pri hraniciach krajiny s Pakistanom - približne 43 km od mesta Chóst. Už prvotné informácie pritom hovorili o stovkách obetí. Dnes sa už s istotou udáva číslo prekračujúce 1000.

Počet obetí ničivého zemetrasenia, ktoré zasiahlo Afganistan, stále stúpa. Podľa najnovších správ televízie Al-Jazeera je mŕtvych najmenej 1 500 a zranených 2 000 ľudí.

Zemetrasenie spôsobilo obrovské škody, zdroj: Ansa
Zemetrasenie spôsobilo obrovské škody, zdroj: Ansa

Taliban žiada o pomoc západné krajiny

Taliban, ktorý je od augusta minulého roka opäť pánom krajiny, žiada medzinárodné spoločenstvo o pomoc v krajine, ktorá sa už teraz borí s vážnou hospodárskou a potravinovou krízou. Hovorca vlády Talibanu Bilal Karimi na Twitteri uviedol, že krajina uvíta pomoc medzinárodných organizácií.

„Včera v noci silné zemetrasenie zabilo a zranilo stovky našich krajanov a zničilo desiatky domov v štyroch okresoch provincie Paktika," uviedol. „Vyzývame všetky humanitárne organizácie, aby do oblasti okamžite vyslali svoje tímy a zabránili tak ďalšej katastrofe," napísal ešte v stredu.

Záchranné práce komplikuje horský terén aj daždivé počasie

Záchranárom sa nedarí efektívne pomáhať, nakoľko situáciu komplikuje nedostupný terén, ale aj daždivé počasie, ktoré v oblasti momentálne panuje. Odhadujú, že v troskách domov je stále množstvo ľudí.

Mnohí prišli v priebehu pár minút o všetkých i o všetko, zdroj: Ansa
Mnohí prišli v priebehu pár minút o všetkých i o všetko, zdroj: Ansa

Prvé svedectvá z ich prác naznačujú, že pri zemetrasení zomrelo aj množstvo detí. Obávajú sa, že počet obetí stále nie je konečný.

Situáciu v tejto zemetrasením zasiahnutej krajine budeme aj naďalej sledovať.